Rosyjskie barwy Górnika Zabrze?

Rosyjska agresja na Ukrainę ma zaskakujące konsekwencje.
Jeden z mieszkańców położonych między Rybnikiem a Knurowem Czerwionki-Leszczyn zwrócił na forum internetowym uwagę na biało-czerwono-niebieskie symbole klubu sportowego Górnik-Zabrze. W jego opinii ukraińskim uchodźcom kojarzą się one jedynie z flagą Rosji i należy je usunąć z przystanków autobusowych. W sieci od razu zawrzało, a tymczasem władze miasta i gminy Czerwionka-Leszczyny podeszły do sprawy poważnie.
Już kilka lat temu jeden z mieszkańców zapytał nas, czy zawarliśmy jakieś porozumienie z Rosją, bo na wielu przystankach pojawiły się flagi tego kraju. Gminne służby starały się zamalować przystanki, ale problem wracał – mówi Hanna Piórecka-Nowak, rzecznik UGiM Czerwionka-Leszczyny.
Zdaniem włodarzy problem jest istotny.
Na terenie naszej gminy w większości miejsc przystanki mają na bocznych ścianach, w środkowej ich części, wymalowane trzy poziome pasy w układzie biały-niebieski-czerwony – dodaje Hanna Piórecka-Nowak.
Ponieważ malowanie przystanków barwami Górnika Zabrze to dewastacja gminnego mienia, gmina postanowiła zadziałać i barwy usunąć.
Nieco inaczej podchodzi jednak do sprawy rzecznik klubu Konrad Kołakowski:

Odczytuję to jako troskę samorządu o dbałość o przestrzeń publiczną. Czerwionka-Leszczyny to nasze zaprzyjaźnione, partnerskie miasto. Wspieramy się, współpracujemy. Mamy tam wielu przyjaciół, kibiców, więc absolutnie nie podejrzewam miasta o jakiekolwiek działania wymierzone przeciwko Górnikowi Zabrze – mówi rzecznik.
Powiedziałbym jednak kolokwialnie – nie dajmy się zwariować. Nasze barwy nie mają kompletnie nic wspólnego z barwami rosyjskimi. Zbieżność? Wiele rzeczy ma podobne barwy, ułożenie kolorystyczne. W naszym przypadku, jeśli weźmiemy pod uwagę kwestie formalne, to w księdze znaków Górnika Zabrze niebieski pasek jest węższy, biały i czerwony są szersze. Poza tym barwy Górnika Zabrze odnoszą się do naszych tradycji. Biały i czerwony to kolory flagi Polski, bo Górnik powstał po wojnie, kiedy Zabrze znajdowało się już w Polsce. Natomiast niebieski jest odniesieniem do barw Górnego Śląska.
A co Wy sądzicie o tej sprawie?