Życie Miasta

Rowerowe zmiany na ulicy Świętokrzyskiej

Już niebawem gliwiccy rowerzyści zyskają kolejną ulicę z kontraruchem. Tym razem zmiany dotkną ul.Świętokrzyską w Gliwicach, ponieważ zostanie na niej wprowadzony ruch jednokierunkowy wraz z wyznaczonym kontraruchem dla rowerzystów.

Ulica ta będzie trzecim tego typu miejscem w Gliwicach, gdzie zdecydowano się na wprowadzenie kontraruchu rowerowego. Przed kilkoma tygodniami rowerzyści z takiego rozwiązania korzystać mogą na ul. Dzierżona, natomiast od 2020 r. na ul.Floriańskiej. Jeżeli chodzi natomiast o ulicę Świetkorzyską, to zmiany zapowiedziane zostały na koniec przyszłego tygodnia. Jak będzie wyglądało to w praktyce?

– Nie dość, że wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy dla samochodów, to dodatkowo kontraruch dla rowerzystów. To oznacza, że samochody poruszać się będą mogły tylko i wyłącznie od ul. Górnych Wałów w kierunku alei Korfantego. Natomiast dzięki wprowadzeniu kontraruchu, rowerzystom zapewniono przejazd w obu kierunkach- możemy przeczytać w komunikacie na stronie Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.

Jednak najbardziej istotną kwestią jest czemu służyć ma tego typu rozwiązanie: – Wprowadzenie kontraruchu rowerowego umożliwia poruszanie się rowerem w kierunku przeciwnym do ogólnej organizacji ruchu, potocznie mówiąc „pod prąd” po jezdniach, gdzie obowiązuje dopuszczalna prędkość do 30 km/h – tłumaczy ZDM,

Niewątpliwe jest to rozwiązanie, które ułatwia życie rowerzystom, ponieważ mogą oni za sprawą kontraruchu omijać niebezpieczne ulice, a także nieco skracać sobie drogę. Czy jest to ułatwienie, które może poprowadzić do popularyzacji roweru jako codziennego środka transportu? Na pewno tak. Zależy tylko czy magistrat zdecyduje się powiększyć liczbę ulic z udogodnieniami dla rowerzystów, by w sposób płynny i bezpieczny mogli poruszać się ulicami Gliwic.

Źródło: ZDM Gliwice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button