InwestycjeŻycie Miasta

Rozbudowa gliwickich tras rowerowych za sprawą projektu 605

Początek astronomicznej wiosny przyniósł dla entuzjastów rowerowych wycieczek bardzo dobrą informację w postaci projektu 605. Samorządy Gliwic, Bytomia, Chorzowa, Lublińca, Piekar Śląskich, Świętochłowic oraz Tarnowskich Gór porozumiały się w sprawie rozbudowy tras rowerowych.

Deklaracja w tej sprawie podpisana została 9 marca w tarnogórskim magistracie, a jej celem jest wytyczenie rowerowych połączeń między miastami uczestniczącymi w projekcie 605. Gliwice zyskają połączenie rowerowe z Katowicami oraz Tarnowskimi Górami.  Samorządy w porozumieniu zlecą zaprojektowanie oraz budowę wzajemnych połączeń, które umożliwią rowerzystom sprawne poruszanie się ścieżkami rowerowymi pomiędzy miastami Metropolii.

Gliwiczanie obecnie do dyspozycji mają 124 km ścieżek rowerowych, które posiadają liczne udogodnienia takie jak stacje napraw oraz stojaki. Za sprawą projektu przybędzie jednak kolejne 21 km połączeń umożliwiających między innymi podróż jednośladem do Katowic. Aktualnie opracowywane są dokumentacje projektowe dla odcinków tras rowerowych z ul. Łanowej do ul. Knurowskiej, a także połączenia ul. Pszczyńskiej z ul. Kujawską oraz ścieżek wzdłuż Kłodnicy, a także ulic Zawiszy czarnego i Słowackiego. Planowana w najbliższym czasie jest również budowa trasy pomiędzy Gliwicami, a Pyskowicami oraz Gierałtowicami.

Przypomnijmy, że od 2020 roku istnieje pomysł na zbudowanie autostrady rowerowej biegnącej szlakiem czterech jezior – czyli Pławniowic, Czechowic, Dzierżnia Małego oraz Dużego. Jednak na to będziemy musieli poczekać, ponieważ nie poczyniono w tym temacie żadnych konkretnych kroków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button