Polityka lokalna

Rozłam w Koalicji Obywatelskiej? Wyciekł list parlamentarzystów

Grupa parlamentarzystów Koalicji Obywatelskiej skierowała do partyjnych koleżanek i kolegów apel o podjęcie debaty prowadzącej do zmian wewnętrznych w opozycji. Pod listem podpisało się 51 parlamentarzystów, w tym gliwickie posłanki Marta Golbik i Krystyna Szumilas oraz senator Zygmunt Frankiewicz.

“Dotarliśmy do punktu krytycznego. Jako państwo i naród. Żyjemy w chaosie, napięciu, obawie o zdrowie i życie najbliższych. Kryzys spowodowany złą polityką rządu w trakcie pandemii jest wyjątkowy, jednak to nie od roku, ale od ponad 5 lat instytucje państwa ulegają nieustannej degradacji” – tak zaczyna się pierwszy akapit listu. W dalszej części autorzy stawiają diagnozę polityki wewnętrznej i międzynarodowej prowadzonej przez partię Prawa i Sprawiedliwości: “Jako społeczeństwo jesteśmy bardzo podzieleni. (…) Nie dajmy się zwieść – to wyrafinowane działanie. Skłóconym społeczeństwem łatwiej zarządzać (…). W Polityce zagranicznej PiS zepchnął nas na margines (…). Najwyższy czas przywrócić bezpieczeństwo państwu, odbudować zdewastowaną wspólnotę i przywrócić powagę polskiemu życiu politycznemu”.

Jak tego dokonać? Naprawę trzeba zacząć od siebie: “Aby to uczynić musimy najpierw przywrócić pozycję polityczną, jaką jeszcze niedawno miała Platforma Obywatelska. (…) Warunkiem wykorzystania politycznych możliwości, jakie istnieją dla Platformy jest wieloaspektowa przemiana wewnętrzna. (…) Mechanizmy władzy w PO były skrojone dla innej rzeczywistości. Dziś potrzebujemy wypracowania nowego modelu odpowiedzialności. (…) Odnowiona platforma oznacza skuteczne przywództwo, zdolne do szybkiego podejmowania decyzji, reagowania na bieżące kryzysy, a jednocześnie potrafiąca stworzyć długofalowy polityczny plan prowadzący do wyborczego zwycięstwa całej opozycji”.

Na trzech stronach listu autorzy kreślą podstawowe błędy Platformy i najbardziej pożądane kierunki działań dla partii, aby ta odzyskała wpływ na polską politykę. “Bardzo potrzebne są pilne działania, niezależnie od niesprzyjających okoliczności. Bez poważnej debaty nie uzyskamy siły sprawczej na scenie politycznej” – kończą swój list parlamentarzyści.

List jest więc w istocie żądaniem zmian w Platformie Obywatelskiej. Deklaracja taka bezpośrednio uderza w przewodniczącego PO, Borysa Budkę. Komentatorzy doszukują się w tym działaniu kolejnej odsłony walki o władzę w Platformie między nim, a Grzegorzem Schetyną. Pod listem podpisali się także politycy mocno związani z naszym miastem. Wśród autorów listu znajdują się bardzo mocne nazwiska. Apel podpisali między innymi: Grzegorz Schetyna, Sławomir Neumann, Bartosz Arłukowicz, Marcin Bosacki, Joanna Kluzik-Rostkowska, Marek Krząkała, Grzegorz Napieralski, Sławomir Piechota, Ireneusz Raś, Dariusz Rosati, Bogusław Sonik, Paweł Zalewski, Marek Plura, Kazimierz Michał Ujazdowski. Wśród sygnatariuszy apelu znajdują się także Marta Golbik, Krystyna Szumilas, senator Zygmunt Frankiewicz.

Symboliczna może okazać się obecność w tym gronie senatora Zygmunta Frankiewicza, który raz już chciał reformować Platformę Obywatelską, co skończyło się zawieszeniem w prawach członka partii jego samego oraz Janusza Moszyńskiego. – Uznaliśmy, że ich działalność jest dla Platformy szkodliwa – mówił wtedy sekretarz generalny PO Grzegorz Schetyna. – Obaj zdawali sobie sprawę z możliwych konsekwencji swych działań. Forma dyskusji o partii w mediach i organizowanie półtajnych spotkań są nie do zaakceptowania. Poszli o krok za daleko.

Krystyna Szumilas mandat poselski sprawuje od 2001 roku (z list Platformy Obywatelskiej). Pełniła ważne funkcje w Ministerstwie Edukacji Narodowej, była sekretarzem stanu, w 2011 roku Bronisław Komorowski powołał posłankę Szumilas na stanowisko ministra edukacji narodowej.

Marta Golbik uzyskała mandat posłanki w 2015 roku startując z listy Nowoczesnej. W kwietniu 2017 została zawieszona w prawach członka partii, po czym przeszła do klubu Platformy Obywatelskiej. W 2019 roku z powodzeniem ubiegała się o poselską reelekcję z listy Koalicji Obywatelskiej.

Do listu kierowanego do polityków Koalicji Obywatelskiej dotarła Polska Agencja Prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button