InwestycjeJawnośćMedia lokalneStudia

Rozpoczął się Europejski Kongres Gospodarczy

Dziś, 25 kwietnia, rozpoczął się w Katowicach Europejski Kongres Gospodarczy, będący największą tego typu imprezą biznesową w Europie Środkowej. Potrwa do środy.

Kongres nie ma sobie równych – zapewniają organizatorzy. I rzeczywiście, impreza jest zrobiona z rozmachem. Jest to trzydniowy cykl 150 debat oraz spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem najważniejszych osobistości świata polityki, biznesu, nauki, ekonomii, samorządu. Uczestnicy spotykają się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach – tuż przy samym Spodku, na terenach, które jeszcze kilkanaście lat temu były mało atrakcyjnymi nieużytkami. Wśród uczestników są nie tylko firmy czy miasta górnośląskie, ale także na przykład kujawski Toruń.

Chcemy się zaprezentować. Toruń to bez wątpienia jedno z najbardziej znanych polskich miast – nie tylko w karaju, ale i za granicą. Charakter Torunia jest jednak zupełnie inny, niż Górnego Śląska. Nie mamy terenów stricte przemysłowych i nie takich inwestorów oczekujemy. Nie pozwala nam na to ani plan zagospodarowania, ani polityka władz miasta. Stawiamy na nowoczesne inwestycje i szeroki wachlarz działań gospodarczych – to pozwala uniknąć problemów, gdy jakąś gałąź gospodarki dotyka kryzys – mówi Sylwester Kotlarek, przedstawiciel Torunia na EKG.

Przedstawiciele Torunia na Kongresie

Swoje stoiska prezentują nie tylko duże firmy czy miasta, ale również te mniejsze – co nie znaczy, że mniej atrakcyjne.

Tarnowskie Góry to miasto specyficzne – mówi Katarzyna Majsterek reprezentująca to miasto na Kongresie. Jesteśmy atrakcyjni turystycznie, zabytkowa kopalnia jest wpisana od kilku lat na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i z pewnością turyści nie będą się u nas nudzić. Mamy też trochę inną charakterystykę: my musimy kupować tereny inwestycyjne i je uzbrajać. Inne górnośląskie miasta zwykle takie tereny już mają. Ale promujemy nasze miasto, bo jest tego warte – zapewnia pani Katarzyna wraz z dwiema koleżankami.

Stoisko Tarnowskich Gór

Jedną z gliwickich firm prezentujących się na Kongresie jest APA GROUP. Jej przedstawiciel – Piotr Czapliński – energicznie przedstawia atuty spółki.

Zajmujemy się między innymi zautomatyzowanymi liniami produkcyjnymi, a także optymalizacją wydatków energetycznych. Razem z klientem szukamy najlepszych dla niego rozwiązań.

Pytany o szczegóły automatycznych linii produkcyjnych zapewnia, że firma w zasadzie może wyprodukować każdą linię.

W naszej branży nie ma zamówień typowych czy standardowych. Klient przedstawia swoje wymagania, po czym jego i nasz dział techniczny zajmuje się stworzeniem odpowiedniego projektu. To może być linia do produkcji słodyczy albo telefonów komórkowych.

Piotr Czapliński z APA GROUP

Z pewnością impreza robi bardzo dobre wrażenie, co potwierdzają goście wychodzący z budynku Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach.

Jestem bardzo zadowolony – mówi Łukasz, młody przedsiębiorca ze Śląska – trochę się obawiałem, że nie znajdę tego, czego szukam, ale naprawdę warto było przyjechać. Działam w branży energetycznej i wiele się dziś dowiedziałem – zaznacza.

New Europe Fundation

Po raz pierwszy w formie wydarzenia towarzyszącego Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu odbędzie się Europejskie Forum Młodych Liderów. Ideą Forum jest zapewnienie przestrzeni dla aktywnych działaczy młodzieżowych z krajów Unii Europejskiej, Bałkanów Zachodnich i Partnerstwa Wschodniego. Partnerem Forum jest New Europe Fundation.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button