Finanse

Ruszyła VIII edycja Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego

W poniedziałek, 13 lipca, ruszyła kolejna edycja Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego. Jest to szczególna forma konsultacji społecznych, w ostatnim czasie narzucona samorządom przez ustawodawcę. W Gliwicach już po raz ósmy możemy zgłaszać swoje pomysły i głosować na projekty, które przejdą weryfikację urzędu.

Mało kto pamięta dzisiaj pamięta, że o wprowadzenie GBO walczyli społecznicy, którzy podpatrzyli ten model konsultacji w innych miastach w Polsce i na świecie. Przez osiem kolejnych lat procedura wielokrotnie się zmieniała, a GBO był ewaluowany ze stroną społeczną. W kolejnych publikacjach przyjrzymy się szczegółowo rozwiązaniom wprowadzonym w tegorocznej edycji budżetu.

Harmonogram GBO 2021

13 – 27 lipca: NABÓR WNIOSKÓW DO GBO

14 września: Publikacja wyników oceny wniosków do 19 października: Publikacja wykazu projektów poddawanych pod głosowanie

23 października – 13 listopada: głosowanie

do 10 grudnia: ogłoszenie wyników

Do podziału między osiedlami w ramach GBO jest ok. 7 mln zł (800 000 zł na projekty ogólnomiejskie, 6 162 000 zł na projekty dzielnicowe). Ogólne zasady procedury określone są w Uchwale Rady Miasta Gliwice z dnia 13 grudnia 2018 r. w sprawie Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego. Szczegóły dotyczące tegorocznej edycji zostały doprecyzowane w Zarządzeniu nr PM-2470/2020 Prezydenta Miasta Gliwice z 7 lipca 2020 r. w sprawie Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego 2021.

Szczegóły: link

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button