Jawność

Rzecznik prezydenta komentuje artykuł o zarobkach prezesa Piasta Gliwice

Po opublikowaniu przez nas oświadczenia majątkowego byłego prezesa Piasta Gliwice w Internecie rozgorzała dyskusja o zarobkach w spółkach komunalnych. Temat zainteresował redakcję Radia i Telewizji Imperium, której udało się zdobyć komentarz rzecznika Prezydenta Miasta Gliwice.

Były prezes Piasta Gliwice w związku z rezygnacją ze stanowiska w styczniu 2021 roku musiał wypełnić i opublikować oświadczenie majątkowe. Paweł Żelem zarobił w 2020 roku na stanowisku prezesa Gliwickiego Klubu Sportowego zawrotną kwotę 392 tys. zł. Średnio miesięcznie wychodzi 32,7 tys. zł. Ta informacja poruszyła internautów.

Kwota ta zawiera oczywiście wszystkie składowe wynagrodzenia, podstawę, premie, dodatki. Nie zmienia to faktu, że Piast Gliwice S.A. jest spółką należącą do Miasta Gliwice, a więc wynagrodzenie prezesa finansowe jest ze środków wspólnoty samorządowej. O zarobki byłego prezesa Radio Imperium zapytało Łukasza Oryszczaka, rzecznika prezydenta.

– Ta informacja jest nieprecyzyjna, Pan prezes nie zarabiał 32 tys. zł miesięcznie. (…) Wynagrodzenie za zrealizowanie celów zarządczych, przypominam, że był to rok, w którym klub zdobył mistrzostwo Polski, te dodatkowe przysługujące mu wynagrodzenie zostało wypłacone dopiero w 2020 roku i stąd taka kumulacja w zarobkach – tłumaczył rzecznik, dodając iż dotacja, którą otrzymuje Piast jest mniej więcej na poziomie dotacji Teatru Miejskiego.

Jakie znaczenie dla wysokości zarobków w spółce miejskie ma fakt wypłacenia premii w 2019 czy 2021 roku? Przecież te środki i tak byłyby wypłacone, po prostu ich “kumulacja” nastąpiłaby w innym momencie. Wypowiedzi rzecznika można posłuchać na stronie Imperium Media.

W tym sezonie Piast Gliwice zajmuje po 29 kolejkach czwarte miejsce w tabeli z 42 punktami. Do końca sezonu pozostała jedna kolejka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button