Życie Miasta

Saper z Gliwic potrzebuje pomocy

8 października 2019 roku na miejsce zgłoszenia znalezienia niewybuchu zostali wezwani saperzy z 6. batalionu powietrznodesantowego z Gliwic. Doszło do eksplozji, w wyniku której zginęło trzech saperów.

Jednym ze skutków działań wojennych prowadzonych na terenie Polski są wciąż obecne przedmioty wybuchowe. Gliwicki patrol w ciągu roku wydobywa ok 30 tysięcy tego rodzaju pozostałości. Interwencja w lasach pomiędzy Kuźnią Raciborską a Rudą Kozielską była więc jedną z wielu tego typu akcji. 8 października 2019 roku na miejsce zostali wezwani saperzy z 6. batalionu powietrznodesantowego z Gliwic. W trakcie prowadzonych prac doszło do eksplozji, w wyniku której zginęło trzech saperów. 

Wśród ocalałych znalazł się st.chor.sztab Tomasz Znojkiewicz. Jak wspomina: „uratowało mnie to, że byłem w pozycji klęczącej”. Saper przeszedł rekonstrukcję kości twarzoczaszki oraz błony bębenkowej. Poza oparzeniami II i III stopnia na twarzy Tomasza Znojkiewicza pozostały tzw. „tatuaże powybuchowe”. Ogromne trudności w codziennym funkcjonowaniu sprawia spowodowana wypadkiem wada wzroku. Uszkodzenie plamki żółtej w siatkówce uniemożliwia szczegółowe widzenie. Do prawidłowego funkcjonowania konieczna jest także konieczność rekonstrukcji powieki.

W tym celu Fundacja na Rzecz Rehabilitacji Zawodowej dla Służb Mundurowych i Ich Rodzin „Salut” zorganizowała zbiórkę pieniężną, która pokryje koszty leczenia. Prezes Fundacji – Grzegorz Matyjaszczyk – słusznie zauważa, że Tomasz Znojkiewicz: „Przez 25 lat  ryzykował życie dla bezpieczeństwa mieszkańców Śląska, wydobywając z ziemi tysiące pocisków. Nie zdajemy sobie sprawy, że jesteśmy użytkownikami tych terenów”. Zachęcamy więc do wsparcia zbiórki, która może realnie wpłynąć na poprawę komfortu życia sapera.

Relacja live z konferencji prasowej zorganizowanej przez fundację: [LINK].

Konto Fundacji utworzone dla Tomasza Znojkiewicza:

78160014621879195800000008

Fundacja na Rzecz Rehabilitacji Zawodowej dla Służb Mundurowych i Ich Rodzin „Salut”

https://fundacjasalut.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button