Kultura

Sikornik – jedna z najmłodszych dzielnic Gliwic

Sikornik to jedno z najmłodszych dzielnic Gliwic, a początki osiedla sięgają lat 60.

Sikornik został wybudowany na terenie dawnej wsi Trynek. Miasto potrzebowało nowe lokale dla ciągle powiększającego się miasta. W latach 1960-1978 wybudowano około 5 tysięcy mieszkań. Osiedle miało stać się “wielkim zespołem mieszkaniowym” na 20 tysięcy mieszkańców. Sikornik miał być przykładem “prawomyślnie socjalistycznego” osiedla. Dla nowych lokatorów zapewniono przychodnie zdrowia, szkoły, przedszkole i żłobek. 

W latach 60. pierwsi mieszkańcy musieli się zmagać z licznymi problemami. W maju 1967 roku Nowiny Gliwickie pisały: „Na osiedlu nie ma ani jednego sklepu i punktu usługowego, właściwie poza jednym autobusem nie ma żadnej komunikacji z centrum. (…) Brakuje znaków drogowych na ulicach. Jest natomiast dużo błota, gdyż źle położono chodniki.” 22 lipca tego samego roku otwarto ulice Czapli łączącą osiedle z centrum, gdzie umieszczono główny przystanek autobusowy. W listopadzie 1967 na Sikornik przybył I sekretarz Komitetu Wojewódzkiego PZPR Edward Gierek na uroczyste otwarcie Domu Emerytowanego Nauczyciela. W 1968 roku świętowano oddanie 28 bloku mieszkalnego, a także oddano szkołę podstawową nr 41, mimo że część budynku była wciąż w stanie surowym.

Przed rozpoczęciem budowy Sikornik na terenie osiedla wycięto prawie wszystkie drzewa. W początkowych latach mieszkańcy podobni ustawiali się w kolejce z psami do tych kilku drzew. Dopiero  w czasie rozwoju osiedla posadzono szpalery topól. Sadzili je w czynie społecznym pracownicy gliwickich zakładów pracy, m.in. Instytutu Spawalnictwa w Gliwicach.

W grudniu 1974 ogłoszono zakończenie prac budowlanych. Nie przewidywano budowy kościoła na terenie Sikornika, mimo, że starania o budowę świątyni rozpoczęto niedługo po przybyciu pierwszych lokatorów. Mieszkańcy liczyli na liberalizację stanowiska władz, jednak pozwolenie na budowę złożone w 1977 zostało rozpatrzone odmownie. W kwietniu 1978 roku zastępca Naczelnika wydziału IV SB podjął decyzję o założeniu sprawy o kryptonimie “Sikornik”, która miała uniemożliwić powstania kościoła. Służba Bezpieczeństwa próbowała spacyfikować najbardziej aktywnych wiernych. Dopiero po pielgrzymce Jana Pawła II do Polski, w 1978 roku wojewoda katowicki podpisał zgodę na powstanie kościoła. Trzy lata później rozpoczęła się budowa, która trwała aż do 1988 roku.

Źródło:

Bogusław Tracz, Trzecia dekada. Gliwice 1971–1981, Katowice 2009

Bogusław tracz, Ułamki miasta, Gliwice, 2011

gliwiczanie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button