InwestycjeŻycie Miasta

Skwer nad Drogową Trasą Średnicową faktycznie stał się zielony

Słoneczne dni, których ostatnio nie brakuje zdecydowanie sprzyjają spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Jednym z takich miejsc w Gliwicach jest niedawno otwarty skwer na Drogową Trasą Średnicową, który po rearanżacji faktycznie stał się wielobarwny i pełen roślin, co może cieszyć w zalewie miejskiego betonu.

 W ramach ponownej aranżacji nasadzono niemal 61 tysięcy roślin różnych gatunków.  Nasadzone rośliny mają znakomicie odnajdować się w miejskim mikroklimacie, dzięki czemu będą ozdabiać skwer nie tylko wiosną i latem, ale przez cały rok.  O odpowiednie nawodnienie zadbać ma inteligentny system nawadniający, który dostosuje cykle podlewania opierając się o dane dostarczone przez stację meteo.

„Zieloną oazę nad DTŚ tworzy dziś 127 drzew, blisko 2,4 tys. krzewów, prawie 26 tys. bylin i 32 tys. roślin cebulowych oraz 220 pnączy. Znajdziemy wśród nich m.in. klony tatarskie, ambrowce amerykańskie, brzozy pożyteczne, platany i graby, jabłonie, klony, lipy czy wiśnie różowe w dwóch odmianach. Drzewa posadzono w specjalnie przygotowanym podłożu – mieszance mineralno-organicznej, pod którą rozłożono m.in. maty antykorzenne zapobiegające uszkodzeniu drenażu i stropu tunelu DTŚ.” – możemy przeczytać na stronie magistratu.

Pomiędzy alejkami pojawiły się liczne miejsca wypoczynkowe, takie jak ławki, siedziska i leżaki. Miejskim meblom towarzyszyć będą liczne kompozycje, które pozwolą na chwile zapomnieć, że znajdujemy się w centrum Gliwic. Najbardziej widowiskowe są zdecydowanie kobierce pełne tulipanów, a także wielobarwne rabaty.

Jednak ta zielona cześć miasta ma nieść za sobą także walory edukacyjno-historyczne, ponieważ wyznaczający ślad Drogowej Trasy Średnicowej dawny Kanał Kłodnicki został upamiętniony za sprawą specjalnych tablic informacyjnych, uzupełnionych instalacją przestrzenną z kamieni pochodzących właśnie z dawnej śluzy Kanału Kłodnickiego. Miejsce może okazać się również przystankiem dla rowerzystów, ponieważ zamontowane zostały liczne stojaki rowerowe.

Przypomnijmy, że inwestycja została zrealizowana w drugiej połowie 2021 roku, a jej koszt wyniósł niespełna 3,9 miliona złotych. Za koncepcję i projekt zagospodarowania skweru odpowiada gliwicka Pracownia 44STO.

skwer nad DTŚ
fot. G. Ożga/ UM Gliwice

Źródło: UM Gliwice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button