Inwestycje

Skwer nad DTŚ – upamiętnią Kanał Kłodnicki?

We wrześniu informowaliśmy o planowanym “liftingu” skweru nad DTŚ [ZOBACZ: Lifting skweru nad DTŚ]. W ramach planowanych prac Zarząd Dróg Miejskich chce upamiętnić przebiegający w przeszłości w tym miejscu Kanał Kłodnicki. Nie wszystkim jednak podoba się rozwiązanie wybrane przez ZDM.

Tematem zainteresowała się grupa społeczników skupiona wokół Inicjatywy Na Rzecz Ochrony Reliktów Kanału Kłodnickiego. W celu ustalenia jak dokładnie będzie wyglądało upamiętnienie kanału zwrócili się do Zarządu Dróg Miejskich. Korespondencję opublikowali na swoim profilu społecznościowym.

Oto, co zaproponował ZDM:

Zważywszy na dotychczasowe próby “upamiętnienia” historii w Gliwicach obawy co do proponowanej “instalacji” są uzasadnione. Wystarczy przypomnieć nieudane wyeksponowanie zarysu Bramy Bytomskiej (zwanej Białą) czy przebiegu średniowiecznych murów miejskich przez ulicę Zwycięstwa.

Inicjatywa Na Rzecz Ochrony Reliktów Kanału Kłodnickiego ma charakter oddolny, społeczny i jest wspólnym działaniem w porozumieniu, ludzi zaangażowanych w postawiony sobie cel jakim jest ochrona reliktów prawie 200 letniego Kanału Kłodnickiego, które dotrwały do naszych czasów.  Idea narodziła się wiosną 2019 roku i jest wynikiem niezgody na stopniową utratę wartościowych historycznie  pamiątek z uwagi na ich powolną degradację przez warunki środowiskowe , celowe działanie ludzi, zaniechanie i bierność. 
Zadanie jakie sobie stawia w pierwszej kolejności to: zinwentaryzowanie stanu śluz, zatrzymanie procesu degradacji, lobbowanie na rzecz dokonania niezbędnych napraw przez właścicieli obiektów, działek, zabezpieczenie zabytkowych elementów wyposażenia.

https://kanalklodnicki.blogspot.com/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button