Media lokalneŻycie Miasta

Śląsk solidarny z Ukrainą – rusza infolinia i kursy językowe dla ukraińskich uchodźców

Dziś 72. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Polska jednoczy się z poszkodowanymi w wyniku konfliktu – nadal organizowane są wszelkiego rodzaju zbiórki finansowe, produktów żywnościowych, czy odzieży. Polacy chętnie oferują również miejsca noclegowe w swoich domach. 

Klaster Innowacji Społecznych z siedzibą w Gliwicach, w ramach prowadzonego Ośrodka Wsparcia Cudzoziemców w Katowicach, również zaangażowany jest w działania na rzecz uchodźców z Ukrainy. Od 24 lutego 2022 roku, a więc od początku konfliktu, rozpoczęto aktywne prace w tym zakresie. 

Dotychczas zorganizowano już trzy punkty recepcyjne dla uchodźców w Katowicach tj.

  • na dworcu PKP, ul. Wilhelma Szewczyka 2,
  • na dworcu PKS, ul. Sądowa 5,
  • bezpośrednio w Ośrodku Wsparcia Cudzoziemców, ul. Reymonta 22. 

Przy zaangażowaniu wolontariuszy możliwe było zapewnienie bieżącego wsparcia dla osób szukających schronienia w Polsce. Pomoc dotyczyła udzielenia informacji o zasadach pobytu w naszym kraju, w tym otrzymania tymczasowego zakwaterowania, uzupełnienia wniosku o wydanie numeru PESEL, czy organizacji transportu. Oferowano między innymi pomoc tłumaczeniową, czy prawną.

Uruchomiona została również specjalna infolinia (pod numerem telefonu: + 48 692 764 389), działająca od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 20.00. Po drugiej stronie telefonu swoje dyżury pełnić będą konsultanci posługujący się zarówno językiem polskim, jak i ukraińskim. Udzielą oni informacji przykładowo dotyczących najbliższych miejsc, w których uzyskać można pomoc finansową, prawną, czy też noclegową. Dostępna będzie również możliwość konsultacji z doradcą zawodową. Pod tym numerem można też zgłosić gotowość udzielenia wsparcia. 

Ponadto, za pośrednictwem infolinii, będzie można zapisać się na kurs języka polskiego na poziomie podstawowym (A1). Dedykowany jest on zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci w wieku od 6 do 18 lat.  Zajęcia odbywać się będą co dwa tygodnie – w Gliwicach oraz w Katowicach. Zakres tematyczny obejmuje przede wszystkim pomoc w odnalezieniu się w sytuacjach dnia codziennego –  takich jak robienie zakupów, wizyta u lekarza, załatwianie spraw urzędowych, czy poruszanie się komunikacją miejską. W jego tworzenie, w sposób dopasowany do potrzeb uczestników, zaangażowany był Urząd Do Spraw Cudzoziemców. 

Prowadzone działania mają na celu pomoc w adaptacji osób uciekających z terenów objętych wojną, do realiów nowej rzeczywistości w Polsce. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button