Inwestycje

Śląskie wspiera chorych z SM. 8 milionów zł dofinansowania na ośrodek w Gliwicach

Śląskie Stowarzyszenie Chorych na SM “Sezam” z Gliwic rozpoczyna nowy projekt dla osób chorych na stwardnienie rozsiane. “Sezam” stworzył w Gliwicach miejsce, gdzie pacjenci są rehabilitowani i mają dostęp do lekarzy specjalistów, ale co ważne – w ośrodku pomaga się również rodzinom pacjentów.

Ponad 8 mln zł ze środków unijnych przeznaczył zarząd województwa śląskiego na wsparcie chorych na stwardnienie rozsiane i ich rodzin. Za tę dotację Śląskie Stowarzyszenie Chorych na SM „Sezam” utworzy w swoim ośrodku 20 miejsc terapeutycznych, z których w ciągu dwóch lat skorzysta 160 pacjentów.

Ten projekt łączy trzy najistotniejsze rzeczy z punktu widzenia pacjentów. Po pierwsze: krótkookresowe miejsca pobytowe, żeby rodzina miała wytchnienie, a nasi uczestnicy intensywną rehabilitację. Po drugie: wsparcie domowe, żeby osoby w najcięższym stanie miały wsparcie, nie tylko rehabilitacyjne, ale też psychologiczne. Po trzecie: rehabilitację ambulatoryjną, która jest niezbędna dla naszych pacjentów – mówi Joanna Smyczek, kierownik projektów stowarzyszenia.

Śląskie Stowarzyszenie Chorych na SM Sezam działa bardzo prężnie od 15 lat. W jego szeregach jest ponad 700 członków z całego województwa i regionów ościennych. Współpracują z nimi szpitale z Zabrza, Katowic, Rybnika. To stowarzyszenie wzięło na swoje barki ciężar wsparcia chorych na SM i ich rodzin na co dzień. Pomoc obejmuje wiele dziedzin. Od wsparcia psychologicznego, przez ułatwienie dostępu do lekarzy wielu specjalizacji, po aktywizację zawodową. Stowarzyszenie jest też m.in. pomysłodawcą aplikacji ułatwiającej lekarzom dostęp do wyników badań pacjenta, by miał on orientację, jakich leków zażywa i jak działają one na chorego. Sezam prowadzi też Dzienny Dom Pomocy dla dorosłych. Centrum Rehabilitacji mieści się przy ulicy ul. Jana Śliwki 12.

Szeroki zakres pomocy nie byłby możliwy bez dotacji unijnych. Stowarzyszenie zrealizowało do tej pory 4 projekty finansowane ze środków UE. Tym samym tworzy coraz większą bazę, w której chorzy na SM uzyskają pomoc.

Tworzymy tutaj specjalistyczny ośrodek, gdzie osoby chore na SM mają miejsca pobytowe, zapewnioną rehabilitację ukierunkowaną na tę chorobę, dostęp do różnych specjalistów – mówi Karolina Kropornicka. Co ważne, nie skupiamy się tylko na pacjentach, ale też na rodzinach. 

Zakres pomocy, jaki stowarzyszenie udziela osobom ze stwardnieniem rozsianym, jest imponujący – mówi Izabela Domogała, członek zarządu województwa śląskiego. Choć wynalazki medycyny pozwalają dziś na powstrzymanie choroby, to jednak nikt nie wynalazł lekarstwa na nią. Potrzebujemy takich stowarzyszeń i takich inicjatyw, by chorzy z SM jak najdłużej funkcjonowali w społeczeństwie.

O podpisaniu projektu informowało także stowarzyszenie za pośrednictwem swojej strony internetowej:

Projekt ten jest spełnieniem naszych marzeń, bo pozwoli nam zapewnić Wam to, o co najczęściej prosiliście. Dzięki niemu stworzymy dla Was miejsca całodobowego pobytu, gdzie będziecie mogli przyjeżdżać na dwutygodniowe turnusy z rehabilitacją, wsparciem psychologów, neurologopedów, lekarzy i innych specjalistów. W czasie pobytu będzie czas na indywidualne i grupowe zajęcia, warsztaty i integrację. W ramach projektu zapewnimy osobom w najcięższym stanie skoordynowane wsparcie domowe, a chorym ze zdiagnozowanym SM niezależnie od stopnia zaawansowania choroby ambulatoryjną rehabilitację neurologiczną.

Udział w projekcie będzie całkowicie bezpłatny, dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Społecznego. Zabieramy się za kolejne remonty i budowę pokoi na poziomie 2 PATIONU, które będą dostępne prawdopodobnie od września, ale już od kwietnia będziemy prowadzić rehabilitację i wsparcie domowe.  

Już od dziś zapraszamy do zapisów za pośrednictwem naszej strony internetowej:   https://zgloszeniawir.sezamsm.pl/

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button