Kultura

Spacer po dawnej dzielnicy hutniczej

Jeśli nie macie planów na niedzielne popołudnie, to zapraszamy serdecznie na spacer z Familokami po dawnej dzielnicy hutniczej.

Projekt „Familoki” opowiada o historii kolonii robotniczych na Górnym Śląsku i Zagłębiu. W ciągu ostatniego roku uczestnicy spotkań mogli poznać bliżej kilkanaście osiedli robotniczych i losy ich mieszkańców. Gliwice nie kojarzą nam się z koloniami robotniczymi, ale także tutaj możemy znaleźć wiele ciekawych przykładów familoków. Nie powstały tutaj wielkie kompleksy mieszkalne, niczym Nikiszowiec, ale w wielu dzielnicach miasta skrywają się ciekawe budynki poprzemysłowe z przełomu XIX i XX wieku. Już w najbliższą niedzielę 20 czerwca, odbędzie się kolejny spacer po domach robotniczych w Gliwicach. W ubiegłym roku mogliśmy się dowiedzieć więcej o koloniach na Zatorzu, gdzie mieszkał Horst Bienek. Pisarz opisał w wielu dziełach krainę swojego dzieciństwa, dzięki czemu możemy wyobrazić sobie, jak na przełomie lat 30. i 40. wyglądało życie w familoku w Gliwicach.

Tym razem wybierzemy się na wycieczkę po dawnej dzielnicy hutniczej, gdzie pierwsze domy robotnicze powstały pod koniec XVIII wieku dla pracowników starej huty, czyli dzisiejszego GZUT-u. To wówczas do Gliwic zawitał wielki przemysł, a miasto zaczęło się szybko rozwijać. Królewska Odlewnia Żeliwa wraz z Kanałem Kłodnickim stały się zwiastunem nadchodzącej na Górny Śląsk ery industrialnej. W XIX wieku liczba mieszkańców miasta znacznie wzrosła, wówczas powstały nowe liczne kamienice, szkoły, sklepy i kolejne zakłady przemysłowe. Do miasta ciągnęli mieszkańcy pobliskich wsi, robotnicy z Galicji, a także wykwalifikowani pracownicy i urzędnicy z Prus. Podczas spaceru zobaczy najstarszy cmentarz w mieście, który dzięki lokalnym społecznikom przetrwał do dzisiaj, poszukamy śladów Kanału oraz dowiemy się, jak wyglądało życie w familokach na Coloniestrase. 

Wszystkich chętnych zapraszamy na bezpłatny spacer po dzielnicy hutniczej. Wycieczka będzie trwać około dwóch godzin. Spotykamy się o godzinie 15 przy wejściu na teren zakładów GZUT, przy ulicy Robotniczej 2. Prosimy o zachowanie dwumetrowych odstępów między uczestnikami oraz zakładanie masek we wnętrzach zwiedzanych obiektów.

Organizatorem projektu jest Instytut Pracy i Edukacji. Projekt jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Funduszu Promocji Kultury.

Więcej informacji znajdziecie w linku poniżej:

https://fb.me/e/1E3B6pt61

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button