InwestycjePolityka lokalnaŻycie Miasta

Spalarnia odpadów w Gliwicach: czy to zielona inwestycja?

Gliwicka ciepłownia ma zostać rozbudowana o nowy blok z kotłem wielopaliwowym, wytwarzającym ciepło i energię elektryczną. Czy to ekologiczne rozwiązanie?

Nasza planeta tonie w śmieciach. Specjaliści tłumaczą, że przyczyn należy szukać w naszej nadmiernej konsumpcji, która nie idzie w parze ze zrównoważonym zarządzaniem odpadami oraz surowcami: każdego roku produkujemy 300 milionów ton plastiku.

Park Zielonej Energii to inwestycja, która pomoże zarządzać odpadami w Gliwicach. Obiekt ma być bezpieczny dla ludzi i środowiska a do wykorzystania w wielopaliwowym kotle parowym będą przeznaczone tylko te odpady resztkowe, których nie da się już odzyskać poprzez segregację i recykling. O sprawie powstawania spalarni odpadów w Gliwicach pisaliśmy już tutaj. Park Zielonej Energii ma być zlokalizowany na terenie należącym do PEC – Gliwice przy ul. Królewskiej Tamy 135, gdzie obecnie znajduje się ciepłownia. Jest to teren przemysłowy poza terenami chronionymi przyrodniczo.

W kolejnych miesiącach inwestor planuje zorganizowanie spotkań informacyjnych, podczas których będzie można uzyskać informacje na temat inwestycji. Podobne obiekty odzyskujące energię z odpadów powstały już w wielu krajach Europy Zachodniej, ale także w Polsce.

Czy jednak sama spalarnia odpadów to zielona inwestycja?

Często wykorzystywanym argumentem przeciwko budowie spalarni odpadów jest to, że wykorzystują one śmieci, które co do zasady nie są paliwem odnawialnym. Budzi to uzasadniony niepokój, że kontrakty na spalarnie uzależnią społeczeństwo od śmieci jako surowca energetycznego.

Specjaliści apelują, że nie powinniśmy traktować termicznego przekształcania odpadów jako docelowego sposobu na produkcję energii energetycznej czy ciepła, który miałby zastąpić typowe odnawialne źródła energii jak słońce czy wiatr. Spalarnie śmieci mogą być jednak najlepszym rozwiązaniem w czasach produkowania tak ogromnych ilości śmieci.

Powstawanie spalarni śmieci nie powinno ograniczać edukacji społeczeństwa w zakresie hierarchii postępowania z odpadami oraz przede wszystkim, zachęcaniem do mniejszej konsumpcji i produkcji śmieci.

Co jest więc docelowym stanem?

Według specjalistów musimy zdecydować się na selektywną zbiórkę u źródła, recykling materiałowy i kompostowanie. Taki proces jest zdecydowanie bardziej skomplikowany, jednak w ogólnym rozrachunku okaże się bardziej opłacalny.

Za 10-15 lat Polska będzie musiała zdecydować się na przekształcenie systemu zarządzania odpadami, takie rozwiązanie pozwoli uniknąć płacenia kar zarówno na poziomie krajowym, jak i unijnym. Według obowiązującej dziś polityki unijnej produkty, które nie nadają się do ponownego wykorzystania i recyklingu, powinny zostać przeprojektowane lub całkowicie wyeliminowane z rynku.

Ada Duda/ UM

Więcej o spalarniach odpadów możecie przeczytać tutaj, tutaj i tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button