Brak kategorii

„Społecznik” – nowa nadzieja dla Trzeciego Sektora

W gminie Czernichów, a dokładnie w Międzybrodziu Bialskim ruszył nowy projekt. Jeden z budynków, który dotychczasowo pełnił funkcję ośrodka wczasowego, przejdzie generalny remont i już niebawem stanie się pierwszym na Śląsku nowoczesnym Ośrodkiem Pracy i Edukacji dla trzeciego sektora w Polsce. Stworzenie takiego miejsca zapewni potrzebną i dostępną cenowo infrastrukturę dla organizacji pozarządowych, gdzie realizowane będą m.in. projekty wyjazdowe, warsztaty, konferencje, działania międzynarodowe czy wymiany młodzieżowe. Obiekt ten ma się znacznie różnić od typowych hotelowych centrów konferencyjnych.

„Społecznik”  umożliwi odkrywanie dziedzictwa kulturowego Śląska poprzez zapewnienie wygodnej, taniej oraz bezpiecznej bazy noclegowej głównej mierze przeznaczonej dla aktywistów trzeciego sektora. Ośrodek będzie również mógł służyć jako miejsce noclegowe dla dzieci, młodzieży i seniorów. Dzięki powstaniu takiego obiektu organizacje pozarządowe przestaną się martwić o znalezienie odpowiedniego miejsca, w którym będą mogli skupić się na rozwoju, edukacji i nawiązywaniu relacji. Nie będą musieli się ograniczać ze względu na duże koszty, wysoki sezon turystyczny czy brak przystosowanych do warsztatów i szkoleń obiektów. „Społecznik” będzie odzwierciedleniem zasady – wartościowe idee potrzebują wartościowych miejsc. Mimo że ośrodek przede wszystkim ukierunkowany jest na grupy zorganizowane, to klienci indywidualni będą również mogli korzystać z nowo powstałego obiektu, gdzie za atrakcją cenę noclegu będą mogli wypocząć.

Nowo powstały ośrodek będzie posiadał nowoczesną salę konferencyjno – warsztatową, z niezbędnym zapleczem multimedialnym oraz restaurację , która będzie oferować wyżywienie gości za przystępną cenę. W ośrodku będzie 40 miejsc noclegowych ulokowanych
 w komfortowych i wygodnych pokojach z łazienkami i dostępem do Wi-Fi. Cały obiekt będzie dostosowany do przyjmowania osób z niepełnosprawnościami. Do dyspozycji gości będzie również parking przystosowany dla autokarów oraz pojazdów osobowych.

Budynek mieści się w malowniczym miejscu, nad jeziorem Międzybrodzkim w otoczeniu gór. Latem uczestnicy projektów, będą mieć możliwość korzystania z atrakcji, które są dostępne nad jeziorem m.in kajaki i rowerki wodne a bliskość gór zachęci ich do wędrówek po wyznaczonych górskich szlakach. Zieleń i świeże powietrze będzie miłą odmianą dla zapatrzonych w telefony. 

Projekt realizowany jest poprzez Fundację — Klaster Innowacji Społecznych powstałej
 w 2015 roku, przez osoby z kilkunastoletnim doświadczeniem w pracy w organizacjach pozarządowych. Klaster Innowacji Społecznych to konsorcjum śląskich organizacji i przedsiębiorstw społecznych, realizujący projekty strategiczne dla administracji publicznej, w tym projekty operatorskie głównie w obszarze edukacji, cyfryzacji i polityki międzynarodowej. Od lat zajmują się także bezpłatną pomocą prawną i wspieraniem osób pokrzywdzonych przestępstwami. Oprócz projektów społecznych Klaster prowadzi z sukcesami przedsiębiorstwa społeczne: restaurację oraz palarnię kawy. Działają one na wolnym rynku, jednocześnie będąc miejscem reintegracji osób niepełnosprawnych intelektualnie. Klaster jest certyfikowanym ośrodkiem wsparcia ekonomii społecznej, działa na rzecz ekonomizacji i rozwoju strategicznego PES w województwie śląskim. Powstanie Ośrodka pracy i Edukacji to tylko jedno z wielu przedsięwzięć fundacji.

“Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności –Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018–2030 PROO.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button