SportŻycie Miasta

Szermierze Piasta Gliwice z sukcesem w Memoriale Antoniego Franza

O tym, że szermierka w Gliwicach ma się bardzo dobrze nie trzeba nikogo przekonywać. W końcu to właśnie z Gliwic pochodził, zmarły niedawno najwybitniejszy zawodnik tej dyscypliny w naszym kraju, czyli  Ś.P Egon Franke. Jednak w ostatnich latach zawodnicy Piasta również podbijają ważne międzynarodowe i krajowe zawody.

Szermierze Piasta Gliwice wzięli udział w 55 Memoriale Antoniego Franza. W skład gliwiczan wchodzili Sebastian Majger, Mateusz Nycz, Aleksander Staszulonek i Mikołaj Wesołowski. Jednak dzień wcześniej odbył się również towarzyszący memoriałowi  turniej indywidualny „O Stalową Klingę Hutnika”. Był to turniej zaliczający się do punktacji Pucharu Polski.

Te dwa turnieje, to jedne z nielicznych zawodów szermierczych organizowanych co roku w tym samym miejscu, którym są Gliwice. W związku z tym, iż były to pierwsze zawody po zdjęciu obostrzeń covidowych liczba uczestników wyniosła prawie setkę. Co istotne szanse na rywalizację z seniorami mieli również młodsi zawodnicy. Przed rokiem dwa pierwsze miejsca zajęli gliwiczanie, pierwsze miejsce zajął Damian Michalak, a na drugim miejscu podium stanął Mateusz Nycz. Jednak tym razem żadnego z tych panów nie zobaczyliśmy na podium. Damian Michalak był kontuzjowany, a Mateusz Nycz nie dostał się do czołowej szesnastki turnieju. Najwyżej z zawodników Piasta sklasyfikowany w indywidualnym turnieju został Jan Kardaszewicz, zajmując 10 pozycję.

W Memoriale Antoniego Franza zawodnikom Piasta poszło zdecydowanie lepiej. A to spore osiągniecie, ponieważ memoriał ten uznawany jest za jedną z najbardziej prestiżowych imprez drużynowych w kraju, ale także interesujący poza nim, ponieważ w turnieju pojawiały się również drużyny z Włoch, Francji, Niemiec czy też z Wenezueli. Podczas tegorocznej edycji rywalizowało 10 drużyn. Piast po bardzo dobrych zawodach, trafił do finału gdzie spotkał AZS AWF Katowice. Zawodnicy z Gliwic pokonali katowiczan 45:39 i tym samym stanęli na najwyższym stopniu podium tego prestiżowego turnieju.  Jak co roku, medale oraz puchary uczestnikom wręczył syn legendarnego Antoniego Franza, z którego inicjatywy 1948 roku powstała szermiercza sekcja Piasta Gliwice. Miejmy nadzieje, że to nie koniec sukcesów w tym roku i o gliwickich zawodnikach szermierki z Gliwic znowu usłyszy cały sportowy świat!

Źródło: Piast Gliwice