Życie Miasta

Szlak Przyrody Województwa Śląskiego. Czy są na nim Gliwice?

Na szlaku znalazły się miejsca o wyjątkowych walorach przyrodniczych m.in.: rezerwaty przyrody, zespoły przyrodniczo-krajobrazowe, ogrody botaniczne. Obecnie szlak liczy ponad 50 obiektów zlokalizowanych zarówno na obszarach naturalnych, jak i przekształconych przez człowieka. Czy wśród atrakcji szlaku znajdziemy nasze miasto?

Szlak Przyrody Województwa Śląskiego to propozycja przygotowana przez Śląską Organizację Turystyczną we współpracy z Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska będąca zestawieniem miejsc atrakcyjnych przyrodniczo.

„Śląskie pod względem walorów przyrodniczych jest bardzo zróżnicowane. Wbrew stereotypom większość obszaru województwa to rozległe tereny zielone, zajmujące prawie 70 procent powierzchni regionu. Szlak Przyrody to nie tylko popularne miejsca wypoczynku jak rezerwat Czantoria w Ustroniu czy Góra Zborów na Jurze, ale też mniej znane, które dla wielu mieszkańców i turystów będą odkryciem – jak chociażby Żabie Doły w Bytomiu. Co ważne, Szlak Przyrody Województwa Śląskiego stanowi jeden z projektów wpisanych w Program Rozwoju Turystyki 2020+ oraz Strategii Rozwoju Województwa Śląskiego „Śląskie 2030”. W kolejnych latach planowana jest kontynuacja promocji, ale i ochrony cennych przyrodniczo obszarów” – mówi marszałek Jakub Chełstowski.

https://www.slaskie.pl/

Zerknijmy na mapę przygotowaną przez ŚOT i przyjrzyjmy się okolicom naszego miasta. Niestety, w granicach administracyjnych Gliwic nie znalazł się ani jeden punkt, który zasługiwałby na wpisanie go na Szlaku Przyrody. To może dziwić, przede wszystkim ze względu na znaną i popularną Palmiarnię. Według nas na liście powinien znaleźć się także Rezerwat Las Dąbrowa, choć rzeczywiście brak w jego okolicy infrastruktury turystycznej. Od niedawna mamy też tężnię solankową w pięknym otoczeniu parku przy ul. Chorzowskiej.

Szlak Przyrody Województwa Śląskiego

Zadzwoniliśmy w tej sprawie do Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska. Jak dowiedzieliśmy się od dyrektora CDPGR, Pana Michała Romańczyka, na szlaku nie znalazły się żadne gliwickie obiekty, ponieważ nie spełniały specyficznych kryteriów przyjętych w trakcie wyboru miejsc. – Z tego samego powodu na liście zabrakło chorzowskiego ogrodu zoologicznego – tłumaczył nasz rozmówca. Zostaliśmy jednak zapewnieni, że choć w dniu premiery szlak liczył nieco ponad 50 obiektów, to w przyszłości planowane jest jego rozszerzenie. – Internauci mogą zgłaszać swoje propozycje za pośrednictwem strony internetowej szlaku. Niewykluczone, że na mapie umieścimy także gliwickie obiekty – dodał dyrektor Romańczyk.

A co ciekawego na samym szlaku? Najbliżej mamy do Zabrza, w którym doceniono Miejski Ogród Botaniczny. Następnym obiektem najbliżej Gliwic jest bytomska “Miechowicka Ostoja Leśna” (zespół przyrodniczo-krajobrazowy utworzony w 2012 roku na powierzchni ponad 300 ha.). W podobnej odległości znajdują się “Uroczysko Buczyna” (Chorzów) oraz “Żabie Doły” w Bytomiu.

Będąc w Bytomiu można jeszcze pojechać kawałek dalej, na granicę z Tarnowskimi Górami, gdzie znajduje się rezerwat “Segiet”. Segiet jest częściowym rezerwatem przyrody, który zajmuje około 25 ha, położonym głównie na terenie Bytomia i – częściowo – Tarnowskich Gór. W granicach „Segietu” chroni się las bukowy, porastający stare wyrobiska kopalniane na jednym z najwyższych wzniesień Garbu Tarnogórskiego – Srebrnej Górze. Z rezerwatem sąsiadują stare kamieniołomy; związane są z nim również Podziemia Tarnogórsko-Bytomskie.

Korzystając z rozmowy z dyrektorem CDPGŚ, zapytaliśmy o subiektywne TOP3 Szlaku Przyrody Województwa Śląskiego.

Wszystkie miejsca i obiekty umieszczone na szlaku są godne polecenia, dlatego też mieliśmy taki problem z selekcją wstępnych propozycji. Subiektywnie wyróżniłbym jednak naturalne meandry rzeki Odry wraz towarzyszącymi jej łęgami wierzbowo-topolowymi; wiele obiektów jurajskich, w tym górę Biakło (nazywana często Jurajskim Małym Giewontem); a także bytomskie Żabie Doły – to ze względu na lokalny patriotyzm.

Głównym celem powstania Szlaku Przyrody jest zainteresowanie mieszkańców i turystów zwiedzaniem i poznawaniem przyrody województwa śląskiego, jednak w sposób świadomy i przyjazny dla środowiska przyrodniczego. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się ze szlakiem, można to zrobić pod adresem: https://przyroda.slaskie.travel/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button