Kultura

Tajemnicze “OV” na kamienicy przy Gruszczyńskiego

Podczas renowacji kamienicy w 2009 roku zachowano dawną inskrypcję – napis “OV” oraz motto “Fortes in fide”. Skąd się wzięły napisy i co oznaczają?

Prezentowane przez nas w ubiegłym tygodniu zdjęcie dawnego niemieckiego napisu na budynku przy ul. Barlickiego, wywołało spore emocje. Ledwo widoczne niemieckie inskrypcje to nie jedyne takie pozostałości w naszym mieście. Niektóre są zachowane lepiej inne zatarł czas. Mamy też przykład napisów w całości odtworzonych.

Bardzo ciekawym i nieco tajemniczym przykładem jest odnowiona kamienica przy ul. Gruszczyńskiego/pl. Piłsudskiego (dawniej Reichspräsidentenplatz). Na jej elewacji znajduje się enigmatyczny znak “OV” oraz łacińska sentencja “Fortes in fide”.

zdj.: Piotr Brzezina

Skąd te napisy i co oznaczają? OV to skrót od “Oberschlesische Volksstimme” – nazwy dziennika ukazującego się w Gliwicach od 1873 r. Od połowy lat 20. XX w. redakcja i wydawnictwo Oberschlesische Volksstimme miały swoją siedzibę w gmachu przy Reichspräsidentenplatz. Gazeta była organem prasowym Deutsche Zentrumspartei (Katolickiej Partii Centrum) i reklamowała się jako „najstarsza katolicka gazeta w języku niemieckim wychodząca w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym”. Stąd maksyma, będąca mottem redakcji – Fortes in fide, czyli “silni w wierze”.

A tak prezentowała się pierwsza strona Oberschlesische Volksstimme z 31 marca 1935 roku:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button