Kultura

Teatr w czasach pandemii

Pandemia COVID-19 sprawiła, że Teatr Miejski w Gliwicach przez większość tego roku był zamknięty dla publiczności. Ale to nie znaczy, że nic się w nim nie dzieje. Mimo epidemii Teatr stara się działać dalej. 

Na wiosnę większość instytucji kulturalnych w kraju została zamknięta dla widzów, a ich aktywność musiała przenieść się do internetu. Również Teatr Miejski w Gliwicach przeszedł w tryb “online”. Jednym z podjętych kroków była publikacja spektakli w sieci – zarówno tych dla dzieci jak i dla dorosłych.

Teatr od wiosny stara się wyjść do mieszkańców. Powstała seria “Ludzie Teatru Miejskiego”, w której aktorzy i pracownicy na videoczacie na Facebooku opowiadają o swojej pracy na scenie, rolach i doświadczeniach, a mieszkańcy mogli zadawać im pytania. Sami aktorzy Teatru zaczęli także rozwijać swoją aktywność w sieci, Łukasz Kucharzewski stworzył serię podcastów Bazooka Borsuka, w których spotykał się i rozmawiał z różnymi osobami związanymi z Teatrem Miejskim i lokalną kulturą. 

W ramach serii Ludzie Teatru Miejskiego odbyło się spotkanie m.in. z Karoliną Olgą Burek

Trafną odpowiedzią Teatru na pandemię zdaje się być spektakl UFO, zrealizowany za pomocą kamer internetowych i prób on-line. Składa się z kilku monologów aktorskich opowiadających historie z życia ludzi, którzy doświadczyli kontaktu z kosmitami. W spektaklu użyto również materiałów video, samodzielnie nagrywanych  przez występujących aktorów oraz ich krewnych i znajomych uczestniczących w domowych próbach spektaklu. Przedstawienie UFO Iwana Wyrypajewa, w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego można znaleźć na profilu Teatru Miejskiego na YouTube. 

Aleksandra Maj w spektaklu UFO fot. Dariusz Trześniowski 

Teatr przygotował wiele atrakcji również dla dzieci. Powstały warsztaty online, w których prowadzący pokazują, jak zrobić można swoje własne lalki teatralne, albo jak stworzyć teatr cieni. Animatorzy w filmikach tłumaczą, jak dzieci mogą sami wykonać instrumenty z marchewki, czy wykonać teatr pudełkowy. Nagrania z warsztatów zostały opublikowane na profilu Teatru Miejskiego na YouTube, gdzie w każdej chwili można z nich skorzystać. Dzięki Programowi „Kultura w sieci” Teatr miał szansę w czerwcu udostępnić premierę spektaklu “Pod kolor” online. Przedstawienie jest częścią projektu „Mamo! Tato! Włącz Teatr”, który wspiera tworzenie profesjonalnych transmisji spektakli dla młodych widzów online. 

Warsztaty online Jak zrobić makietę teatralną?

Po wiosennej przerwie spowodowanej lockdownem Teatr Miejski otworzył się ponownie w czerwcu, aby zaprezentować dwa spektakle „Wieczór kawalerski” w reż. Giovanniego Castellanosa. Nowy sezon w Teatrze Miejskiego rozpoczął się w połowie sierpnia. Jesienią dla publiczności wystawiane były znane już spektakle, a także premierowe przedstawienie “Przygody Tomka Sawyera”. W związku z drugą falą pandemii od 7 listopada Teatr Miejski został ponownie zamknięty dla publiczności, a wszystkie wydarzenia zostały odwołane. 

Obecnie Teatr Miejski organizuję konkurs recytatorski online. Wszyscy chętni mogą zaprezentować wiersz zainspirowany tematem “spotkanie”, nagrać recytację i wstawić video na swoim profilu z oznaczeniem w poście strony na Facebooka Teatru Miejskiego w Gliwicach oraz tagiem #tmgspotkanie. Zgłoszenia przyjmowane są do 11 grudnia 2020 r. do godz. 23:59.

Teatr aktywnie działa za pomocą różnych kanałów i mediów społecznościowych. Wszystkie nagrania spektakli i warsztaty znajdziecie na profilu Teatru Miejskiego na YouTube w linku poniżej: 

https://www.youtube.com/c/TeatrMiejskiwGliwicach/videos

Źródło:

www.teatr.gliwice.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button