Inwestycje

Trochę zieleni nad betonem!

Rozpoczęły się pierwsze nasadzenia roślin na skwerze nad Drogową Trasą Średnicową. Docelowo ma zostać posadzone ponad 60 tysięcy!

Zakończyła się już spora część prac przygotowawczych. W trakcie działań usunięto istniejące trawniki wraz z podgłębiem. Zamiast tego zastosowano substrat, który jest używany przy zakładaniu zielonych dachów, czyli specjalną mieszankę różnych podłoży i specjalistycznych dodatków umożliwiających prawidłowy wzrost roślin.

Prace przy zazielenianiu tego miejsca z każdym dniem nabierają rozpędu. Rozpoczęto sadzenie traw ozdobnych (Trzcinnik ostrokwiatowy)  i cebulkek narcyzów. Dobiegły końca natomiast prace przy zakładaniu łąki kwietnej. Wytyczono także pierwsze miejsca, w których nasadzone zostaną drzewa. Wśród nich pojawią się takie gatunki jak: lipy, platany czy graby. Przygotowywane jest również miejsce pod świąteczną choinkę, która co roku zdobi skwer nad DTŚ. Latem jej miejsce zajmować będą palmy – daktylowce kanaryjskie.

W części inwestycji powstał już także specjalny system nawadniający oraz ułożono maty antykorzenne, które będą zapobiegać uszkodzeniu drenażu nad tunelem DTŚ. Aktualnie prace obejmują stawianie ław betonowych, na których zamontowane zostaną m.in. ławki. Jeszcze w tym miesiącu powinny pojawić się fundamenty pod pergole, mała architektura i nawierzchnie mineralne.

Według planu na skwerze mają pojawić się stojaki na rowery oraz betonowe ławki krajobrazowe w kształcie gwiazdy. Posadzone zostaną również krzewy izolacyjne, które odgrodzą skwer od Drogowej Trasy Średnicowej. Na terenie skweru ma zostać umieszczony również akcent historyczny. Na terenie skweru ustawiona zostanie instalacja przestrzenna z kamieni pochodzących z dawnej śluzy Kanału Kłodnickiego. Wykopane w trakcie budowy kamienie zostaną oczyszczone i umieszczone na skwerze, w miejscu przecinania się głównych ciągów komunikacyjnych. Całości mają dopełniać tablice zawierające informacje, zdjęcia oraz przebieg trasy kanału.

ZDM/ Ada Duda

Ten tekst powstał dzięki finansowaniu z Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030. Nasz projekt dobiega końca. Jeśli chcesz umożliwić nam funkcjonowanie w 2022 roku, wesprzyj portal wpłatą na cele statutowe. Możesz zrobić to za pomocą szybkich płatności internetowych za pośrednictwem naszej strony:  https://gliwiceodnowa.pl/wesprzyjnas/. Dziękujemy za każdą przekazaną kwotę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button