112Życie Miasta

Trwa akcja NURD, przez co sypią się wysokie mandaty

Dzisiaj w całym kraju, w tym również w powicie gliwickim przeprowadzana jest akcja NURD polegająca na działaniach kontrolno-prewencyjnych ukierunkowanych na tzw. „niechronionych uczestników ruchu drogowego”, którymi są piesi i rowerzyści.

Rowerzyści oraz piesi to najbardziej narażeni na potencjalne obrażenia uczestnicy ruchu drogowego. Podczas każdego kontaktu z samochodem są w śmiertelnym niebezpieczeństwie. W związku z tym mundurowi będą zwracać szczególną uwagę na kierujących, którzy nie stosują się do przepisów ruchu drogowego w rejonie przejść dla pieszych.

Najczęściej popełnianymi wykroczeniami w stosunku do pieszych są nieustąpienia pierwszeństwa, wyprzedzanie przed przejściami oraz omijanie pojazdów, które zatrzymują się ustępując pieszym. Jednakże istnieje sporo przypadków, w których to właśnie piesi nie zachowują niezbędnej ostrożności i przyczyniają się do niebezpiecznych sytuacji drogowych. Chodzi tutaj przede wszystkim o nieostrożne wejścia na przejścia dla pieszych, często z telefonem w dłoni oraz nie stosowanie się do sygnalizacji świetlnej, a także przechodzenie w miejscach niedozwolonych.

 „Kierowcy, którzy zwalniają w rejonie przejść i wówczas, gdy wchodzi na nie pieszy, udzielając pierwszeństwa, nie muszą się niczego obawiać.
Niestety, jak meldują patrole drogówki, do godz. 11.00 już kilkudziesięciu kierujących i kilku pieszych złamało obowiązujące przepisy.
Część kierowców nie została zatrzymana przez policjantów, ale ich wykroczenia nie pozostaną nierozliczone. Zarejestrowano je na wideorejestratorach, użytych w działaniach. W najbliższych dniach do domów tych osób przyjdą listy z wezwaniem do stawiennictwa w komendzie.”
możemy przeczytać w dzisiejszym komunikacie Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach, dotyczącym akcji NURD.

Jednak należy pamiętać, że wykroczenia nie tylko odbiją się na domowych budżetach nonszalanckich uczestników ruchu drogowego, ale przede wszystkim mogą w moment sprawić, że czyjeś życie albo w drastyczny sposób się zakończy albo zmieni za sprawą trwałego inwalidztwa. Dlatego też uważajmy na siebie i na innych stosując zasadę ograniczonego zaufania!

Źródło: KMP w Gliwicach

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button