Życie Miasta

Uczelnia tylko dla zaszczepionych?

Trwają wakacje, jednak wielu już przygotowuje się do powrotu do szkolnych ławek. “Szczepmy uczennice i uczniów, szczepmy obowiązkowo personel szkolny” – apelują naukowcy z Polskiej Akademii Nauk. Również dla studentów powrót na uczelnie może być utrudniony.

Polska Akademia Nauk wystąpiła z apelem, aby szczepić uczennice i uczniów oraz obowiązkowo personel szkolny, podkreślają oni również, że tylko dzięki szczepieniom przeciw COVID-19 i zachowywaniu zasad bezpieczeństwa możliwe jest uniknięcie powrotu do nauki zdalnej. Wiemy już, jak wielką szkodę wyrządzają uczniom długa nieobecność w szkole i brak kontaktu z rówieśnikami i gronem pedagogicznym — przyznają eksperci z PAN. Dlatego przedstawiają też konkretne rozwiązania, by tego uniknąć. Zalecają, aby niezaszczepieni nauczyciele pozostawali bez kontaktu z uczniami, zaznaczają też, że niezaszczepieni uczniowie w szczycie zachorowań powinni zostać w domu.

Również uczelnie przygotowują się na nowy rok akademicki i mają nadzieję na powrót w mury uczelni.

Rektor Uniwersytetu Śląskiego wystosował informację, w której zachęca studentów do szczepień przeciwko covid-19 w poczuciu obowiązku i troski o innych. Prof. Ryszard Koziołek zapewnił jednak, że certyfikat szczepień nie będzie wymagany, by podjąć zajęcia stacjonarne. W liście do studentów pisze Nauka, którą współtworzymy i której autorytet reprezentujemy, kolejny raz w historii dała nam środek chroniący ludzkie zdrowie i życie. Decyzja o jego użyciu jest nasza, uważam jednak, że dla człowieka uniwersytetu powinna być ona oczywista.

Większym problemem może jednak okazać się zamieszkanie w akademikach. Rzecznik Uczelni poinformował studentów, że od nowego roku akademickiego przed zameldowaniem trzeba będzie okazać zaświadczenie o szczepieniu lub unijny certyfikat. Argumentował, że Akademiki są miejscem wyjątkowym w skali uczelni, gdzie te kontakty społeczne są szczególne. Studenci nie tylko mieszkają razem w pokojach, ale też spotykają się w częściach wspólnych. Jest to pewne wskazanie tego, co zamierzamy zrobić i oczywiście będziemy przygotowywać odpowiednie regulacje prawne.

Jak wynika z naszych ustaleń, akademiki Politechniki Śląskiej nadal nie otrzymały takich wytycznych. Czekamy na oficjalną odpowiedź od rzecznika gliwickiej Uczelni czy planowane są takie obostrzenia.

Szczepienia budzą nadal wiele skrajnych emocji. Warto przypomnieć, że niedawno do Rady Miasta Gliwice skierowano petycję o uznanie za niedopuszczalne wykluczania społecznego mieszkańców Gliwic, i „segregację mieszkańców miasta Gliwice”. O sprawie już pisaliśmy szerzej TUTAJ. Jakiś czas temu również było głośno o gliwickim pubie, który ogłosił, że ufunduje darmowe piwo lub lemoniadę osobom, które zaszczepiły się przeciwko COVID-19, co wzbudziło wiele kontrowersji.

Według danych udostępnionych przez rządowy ranking w Gliwicach przynajmniej jedną dawką zostało zaszczepionych 93 377 osób, w pełni zaszczepionych jest 86 614 osób, co stanowi 48,9% mieszkańców.

Żeby się zarejestrować na szczepienie, możesz:

  1. zadzwonić na bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień: 989.
  2. skontaktować się z wybranym punktem szczepień
  3. zapisać się , wysyłając SMS na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie.

Ada Duda

2 Comments

  1. Nikt w Polsce nie ma prawa narzucać nikomu szczepionek , gwarantuje nam to konstytucja!
    Wiec jeśli ktoś takie coś usłyszy to od razy powinien udać się do prawnika i jechać naganiaczami!

    1. Konstytucją gwarantuje też równy dostęp do edukacji, czyli również możliwość studiowania. Ale nie ma gwarancji dostępu do akademika, więc uczelnia z tego skorzystała i wprowadziła ograniczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button