Polityka lokalna

Udawali martwych pod dworcem PKP (GALERIA)

W sobotę, 24 kwietnia, odbyła się nietypowa akcja aktywistów klimatycznych, którzy w proteście przeciwko działaniom Urzędu Miejskiego udawali martwych pod Dworcem PKP w Gliwicach.

O akcji aktywiści poinformowali za pośrednictwem swojego facebooka. W happeningu udział brało kilkanaście osób. Protest miał formę “die-in”, w której uczestnicy udają martwych. Najczęściej protesty takie stosują obrońcy praw zwierząt.

Cześć Gliwice!
Jesteśmy Extinction Rebellion, tworzymy międzynarodową sieć aktywistów klimatycznych, ale przede wszystkim jesteśmy pełnymi zaniepokojenia, przerażonymi obywatelami Śląska, Polski, Europy i Świata. Przyszliśmy tutaj, bo wiemy, że ostatnio sprawy klimatu i środowiska w Gliwicach nie są traktowane poważnie. Stoimy w miejscu, gdzie niedawno wbrew woli mieszkańców zaniepokojonych tak jak my, wycięto 65 dużych i zdrowych drzew. Słyszeliśmy jak władza traktuje swoich mieszkańców, organizując pseudokonsultacje. Słyszeliśmy że chce im zabrać także jedno z nielicznych naturalnych miejsc jakie im zostały, czyli Wilcze Doły. Będziemy obserwować dalsze działanie władz miasta, będziemy się tu jeszcze pojawiać i w innych miastach.

Więcej relacji z dzisiejszego die-in wkrótce!Dziękujemy wszystkim naszym aktywistom za Wasz czas, energię i współpracę.


Extinction Rebellion, jak sami o sobie piszą, to “zdecentralizowany, międzynarodowy ruch, który stoi ponad podziałami, w którym nie ma przywódców i przywódczyń. Za pomocą aktów pokojowych obywatelskiego nieposłuszeństwa przekonuje rząd do podjęcia sprawiedliwych działań w związku z kryzysem klimatycznym i ekologicznym”.

Ruch publikuje na swojej stronie postulaty:

1. Mówcie prawdę. Rząd musi mówić prawdę: domagamy się ogłoszenia alarmu klimatycznego i ekologicznego oraz współpracy z innymi instytucjami w celu informowania społeczeństwa o potrzebie natychmiastowych zmian.

2. Działajcie teraz. Rząd musi działać już teraz, aby zatrzymać utratę różnorodności biologicznej i zredukować emisję gazów cieplarnianych do zera netto w 2025 roku.

3. Ponad polityką. Rząd musi powołać Panel Obywatelski na rzecz sprawiedliwości klimatycznej i ekologicznej oraz działać zgodnie z jego decyzjami.

Extinction Rebellion to ruch mający swój początek w Wielkiej Brytanii około 2018 roku, gdy aktywiści zebrali się na londyńskim Parliament Square, gdzie wygłosili „Deklarację rebelii” przeciwko brytyjskiemu rządowi. Sześć tysięcy osób zjechało do Londynu i w pokojowy sposób zablokowało pięć głównych mostów na Tamizie.

Komentarze

  1. Dobrze! Wracajcie z kolejnymi akcjami i nie dajcie żyć tej władzy! Z nimi nie co rozmwiać, z ludzmi jak viceprezydent Śpiewok, który wie, jak zatrzymać globalne ocieplenie – przez wycinanie drzew

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button