Kultura

Ukryty zielony zakątek Gliwic

Park Szwajcaria miał w swojej historii sporo pecha, a początki tego miejsca sięgają XVIII wieku.  

W XVIII wieku na terenie Starych Gliwic znajdował się Folwark Gardel. W tamtych czasach na mapach widoczny był park ze stawem w miejscu późniejszej Szwajcarii. Po pierwszej wojnie światowej teren ten przy nowym Cmentarzu Centralnym stał zarośnięty i zapomniany.

Radny miasta i członek Towarzystwa Upiększania Miasta – Juretzko odkrył, przeglądając księgi wieczyste, że obszar zielony należy do miasta, dzięki czemu zdecydowano się stworzyć tu bez dodatkowych kosztów nowe miejsce wypoczynkowo – rekreacyjne. Do prac zatrudniono kilkuset bezrobotnych, a nad działaniami czuwał miejski radca budowlany Karl Schabik oraz dyrektor ogrodów Riedel. Podczas prac rozplanowano alejki, oczyszczono stawy, a nad nimi wybudowano drewniane mosty. Park Szwajcaria został oddany mieszkańcom w 1924 roku. 

Park Szwajcaria, ok. 1928. Fot. portal fotopolska.eu

W dwudziestoleciu międzywojennym gliwiczanie mogli w parku popływać kajakiem, odpocząć na łąkach, a zimą pojeździć na torze saneczkowym albo poślizgać się na łyżwach. Od strony ulicy mieściła się duża restauracja, a za nią znajdowała się kręgielnia i ogromny taras z miejscem dla 600 osób. Restauracja Szwajcaria była prowadzona przez Browar Toszecki. W środku urządzona była duża sala restauracyjna, sala taneczną i pokoje gościnne. Mieszkańcy mogli dotrzeć do Szwajcarii trzema liniami autobusowymi, które kończyły swoją trasę na parkingu przed restauracją. Stworzona została również promenada wzdłuż Kłodnicy i Kanału, która prowadziła, aż do Centrum. Piesza trasa miała 3 km długości. 

Park Szwajcaria, ok. 1928. Fot. fotopolska.eu

Po II wojnie światowej Szwajcaria przestała pełnić roli oficjalnego miejskiego parku, mimo to mieszkańcy nadal chętnie ją odwiedzali. W późniejszych latach budynek restauracji został przekształcony w Ośrodek Szkolenia Kierowców. Miasto zapomniało o parku, ale mieszkańcy do lat 80. wciąż korzystali z uroków miejsca (między innymi organizowano tu zbiórki harcerskie). Pod koniec lat 90. Ośrodek zamknął dostęp do parku.

Szwajcaria, 1988. Fot. zbiory Muzeum w Gliwicach

Przez kilkanaście lat teren stał zaniedbany, aż do 2011, kiedy to miasto zdecydowało się zrewitalizować park. Odnowiono alejki, wyczyszczono stawy, a Szwajcaria została ponownie otwarta dla mieszkańców w 2013 roku. Od 1999 roku na terenie parku działa tor kolarski, o który dbało głównie Gliwickie Stowarzyszenie Sportów Ekstremalnych. Dawna przedwojenna restauracja w ostatnich latach odzyskała swoją pierwotną funkcję i tak historia zatoczyła koło. Dzisiaj znów Szwajcaria służy mieszkańcom.

Szwajcaria obecnie. Autor: A. Skwarek. Fot. UM w Gliwicach

Źródło:

Szwajcaria już gotowa, Katarzyna Klimek, Gazeta Miejska Gliwice Zabrze, nr 636, 2013

tvimperium.pl

www.gliwiczanie.pl

Kamil Iwanicki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button