AnalizyŻycie Miasta

W dniu święta strażników miejskich

Funkcjonariusze straży miejskiej na co dzień realizują zadania mające poprawić jakość życia mieszkańców Gliwic oraz wpłynąć pozytywnie na ich bezpieczeństwo. Wokół tej instytucji od lat pojawia się sporo kontrowersji odnośnie tego czy faktycznie jest potrzebna. Większość miast postanawia pozastawiać straż miejską i nie inaczej jest w Gliwicach.

 – Z okazji Święta Straży Miejskiej, obchodzonego 29 sierpnia, składam Komendantom oraz Funkcjonariuszom i Pracownikom Straży Miejskiej najlepsze życzenia wraz z podziękowaniem za trud ponoszony w wypełnianiu codziennych obowiązków, odpowiedzialność i zaangażowanie w pracy zawodowej. Jestem pełen uznania dla Waszej niełatwej pracy na rzecz lokalnej społeczności. Dziękuję za wzorową służbę oraz wszystko to, co robicie dla bezpieczeństwa miasta i jego mieszkańców. Jestem przekonany, że rzetelność i profesjonalizm będą nadal Wam towarzyszyć w pomnażaniu dotychczasowego dorobku i osiągnięć. Życzę wszystkim zdrowia, wszelkiej pomyślności, uznania w oczach przełożonych i społeczeństwa oraz wielu wyróżnień i awansów służbowych. Niech satysfakcja i duma z dotychczasowych dokonań towarzyszy Wam w dalszej pracy zawodowej – napisał w liście do strażników prezydent Gliwic Adam Neumann. 

Niewątpliwie niejednokrotnie strażnicy uratowali Państwa z opresji, czego nie da się podważyć i warto im w tym dniu za to podziękować. Zajmują się przede wszystkim szeroko rozumianym dbaniem o porządek i ład, do których należą interwencje związane z zakłócaniem porządku, interwencje komunikacyjne oraz kontrole nielegalnych wysypisk. Do tego dochodzą również interwencje związane z rannymi zwierzętami, a także udzielaniem pierwszej pomocy. Można więc rzec, że strażnicy pomagają nam w wielu aspektach życia.

– Dbanie o porządek i spokój na terenie całego miasta, działania profilaktyczne, przeprowadzane kontrole spalania odpadów, pomoc osobom bezdomnym, a także dzikim i bezdomnym zwierzętom, udzielanie pierwszej pomocy – to niewielki fragment tego, co jest realizowane na co dzień. Za każde dobre słowo, przekazane podziękowania oraz opinie serdecznie dziękuję w imieniu swoim oraz pracowników. To niezwykła praca, to służba miastu i jego mieszkańcom. Jesteśmy, aby pomagać, a Państwa bezpieczeństwo i dobro jest dla nas najważniejsze – mówi Janusz Bismor, komendant Straży Miejskiej w Gliwicach.

Spoglądając w dane za rok 2021 dowiemy się, ze Straż Miejska otrzymała ponad 16 tysięcy zgłoszeń od mieszkańców oraz monitoringu miejskiego. Przeprowadziła również ponad 13 tysięcy kontroli, z czego 1219 dotyczyło spalania odpadów w paleniskach domowych i 441 na ogródkach działkowych. Idąc dalej w toku działań gliwicka Straż Miejska ujawniła w zeszłym roku łącznie 17 787 wykroczeń oraz 16 przestępstw. Z czego większość dotyczyła zakłócania porządku publicznego, spożywania alkoholu w miejscu publicznym oraz zanieczyszczaniu środowiska. Gliwiccy strażnicy odnotowali również 4939 zgłoszeń dotyczących zagrożeń w ruchu lądowym.

Przypomnijmy, że Straż Miejska w Gliwicach działa od 1991 roku. Początkowo siedziba tej jednostki mieściła się w pobliżu budynku Urzędu Miasta przy ul. Zwycięstwa, a następnie w aktualnej siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Górnych Wałów 9 i w oficynie przy ul. Zwycięstwa 31. Od 2002 siedziba mieści się w budynku przy ul. Bolesława Śmiałego. Obecnie w jednostce zatrudnione są 103 osoby, z czego 86 osób pełni funkcję strażników.

Źródło: UM Gliwice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button