Polityka lokalna

W Gliwicach lepiej wycinać drzewa niż je podlewać?

Pani Agnieszka Filipkowska – radna Rady Miasta Gliwice wystosowała interpelację w sprawie gorącego w Gliwicach tematu dbania o zieleń. Odpowiedź Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych budzi niepokój. 

Temat troski o drzewa, wycinek i nasadzeń jest niezwykle interesujący dla mieszkańców Gliwic, którzy starają się czuwać nad stanem zieleni w okolicy i nad legalnością działań. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach otrzymuje w sezonie ponad 2 000 zgłoszeń o zgody na usunięcie drzew z całego województwa, przedstawiciele jednostki potwierdzają, że wystąpienia o zgody na wycinkę gliwickich drzew pojawia się całkiem często. Tematyka ta jest często poruszana w dyskusjach Internautów oraz przez przedstawicieli władzy lokalnej.

Radna Filipkowska udostępniła na swoim profilu następujący post:

Niedawno pisałam interpelację w sprawie dbania o młode nasadzone drzewa, szczególnie o ich podlewanie w czasie suszy.🌳☘️🎋☀️Dostałam odpowiedź, która mnie nie uspokoiła. Bynajmniej. Jakie są Państwa odczucia? Czy stan nowych nasadzeń odpowiada sytuacji w odpowiedzi od MZUK?

Radna udostępniła również odpowiedź, którą otrzymała od Zastępcy Dyrektora ds. Technicznych, Grzegorza Śliczniuka. Według pisma jednostki odpowiedzialne za utrzymanie zieleni dokładają wszelkich starań, by odpowiednio zadbać o drzewa w mieście. Śliczniuk zaznaczył, że susza to nie jedyne, co zagraża drzewom i krzewom, bowiem wpływ na to mają również czynniki zewnętrzne, takie jak ludzie i zwierzęta, kwaśne drzewa i choroby. Według odpowiedzi rośliny podlewane są zgodnie ze sztuką ogrodniczą — zawsze, gdy występuje taka potrzeba.

Mimo iż komentujący nie są przekonani co do prawdziwości informacji udostępnionych przez Miejski Zarząd Usług Komunalnych, odpowiedź taka, być może uspokoiłaby nie tylko Radną, ale i zaniepokojonych mieszkańców. Jednak w ostatnich słowach pisma możemy przeczytać, że nasadzenia w pasach drogowych objęte są trzyletnią gwarancją, co sprawia, że można domagać się od wykonawcy wymiany zeschniętych drzew. Wypowiedź ta zaniepokoiła Internautów, którzy zastanawiają się, czy fakt, że firma musi wymienić uschnięte drzewa, nie sprawia, że nie opłaca się o nie dbać.

Jak powinno się podlewać młode drzewa w upalnych okresach?

Po pierwsze drzewa potrzebują podlania przynajmniej dwa razy w tygodniu. Podlewać je należy w godzinach porannych lub popołudniowych (do godziny 10 lub po godzinie 18). Drzewo potrzebuje ok. 50 litrów wody, jednak nie należy wlewać jej jednorazowo — spowodowałoby to zwilżenie jedynie wierzchniej warstwy gleby. Wodę wlewamy do misy utworzonej przy drzewie lub w najbliższym otoczeniu pnia. Wodę wlewamy do misy utworzonej przy drzewie lub w najbliższym otoczeniu pnia. Należy stosować stopniowe podlewanie, czyli turami po 10-15 litrów. Aby wlać kolejną partię, za każdym razem należy odczekać do całkowitego wsiąknięcia wody. Stopniowe podlewanie spowoduje, iż woda dotrze do głębokich warstw ziemi, dokładnie tam, gdzie znajdują się korzenie. Takie podlewanie zajmuje przeważnie 10 minut na jedno drzewo.

Czy zaobserwowaliście, jak podlewa się drzewa w Gliwicach?

Ada Duda


Ten tekst powstał dzięki finansowaniu z Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030. Nasz projekt dobiega końca. Od Ciebie zależy, czy będziemy funkcjonowali również w 2022 roku. Możesz nas wesprzeć za pomocą szybkich płatności internetowych za pośrednictwem naszej strony: https://gliwiceodnowa.pl/wesprzyjnas/. Dziękujemy za każdą przekazaną kwotę!

2 Comments

  1. Dzień dobry – Pani Ada Duda – proszę wypytać, jeśli wolno zaproponować , do czego słuzą takie żółte rury wystajace przy sadzonych drzewkach ==M==

    1. Dzień dobry! Z uzyskanych informacji: dokoła korzeni nowego drzewa zakładana jest specjalna rura, której dwa końce są wystawione na zewnątrz. Ta rura pełni funkcję nawadniająco – napowietrzającą. Można do niej wlewać wodę, a korzenie dzięki niej mają dostęp do powietrza. Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button