W Gliwicach powstanie innowacyjny układ imitujący ludzki organizm
Właśnie ruszyła inicjatywa „Top 100 Innowacji Politechniki Śląskiej”. W jej ramach podczas cyklicznych spotkań z mediami uczelnia prezentować będzie innowacyjne rozwiązania, które mają duże szanse na to, by odegrać sporą rolę w naszym życiu i otaczających go procesach. Pierwszym zaprezentowanym wynalazkiem jest projekt platformy i mikroukładu imitujących ludzki organizm. Pozwoli to m.in. na bezpieczne testowanie leków na komórkach ludzkich.
– Na Politechnice Śląskiej powstaje wiele innowacyjnych rozwiązań. Chcielibyśmy je wszystkie wspierać, ale oczywiście musimy przyjąć pewne priorytety, aby nasze działania były skuteczne. W związku z tym postanowiliśmy wybrać sto rozwiązań, które mają największą szansę na komercjalizację, na transfer technologii od nauki do biznesu, którym chcemy poświęcić szczególną uwagę i zainteresować nimi media oraz całe nasze otoczenie – przekazał podczas briefingu prasowego prorektor ds. nauki i rozwoju prof. Marek Pawełczyk.
Podkreślił on również, że Politechnika Śląska jest ambitną uczelnią badawczą i prowadzone w niej badania nad innowacyjnymi rozwiązaniami odbywają się z myślą o wspólnych korzyściach społecznych i gospodarczych. Wsparcie ze stroni uczelni płynie zdecydowanie w stronę medycyny i to nieprzypadkowo. W pobliżu Politechniki Śląskiej znajduje się bowiem Narodowy Instytut Onkologii, a to sprzyja współpracy obu placówek.
Istotne w realizacji inicjatywy jest Centrum Inkubacji i Transferu Technologii, którego z jednym z celów jest przekazywanie informacji o wynalazkach naukowców Politechniki Śląskiej w ten sposób, by docierały do jak największego grona odbiorców. Czym dokładnie jest CITT?
– CITT to miejsce, gdzie nauka łączy się z biznesem. Nasza praca polega na wyłanianiu tych rozwiązań, które mają najwyższy potencjał do komercjalizacji lub które mogą szczególnie zainteresować biznes. I właśnie takie rozwiązania będziemy prezentować w ramach naszego autorskiego pomysłu, jakim jest program Top 100 Innowacji. Na początek wybraliśmy 100 innowacji, którymi od powstania aż do momentu wdrożenia będziemy się opiekować po kątem marketingowo-brokerskim oraz mentorsko-coachingowym – powiedziała dyrektor CITT, dr inż. Magdalena Letun-Łątka.
Jeżeli chodzi natomiast o pierwszy wynalazek, który został zaprezentowany w ramach tego projektu, to może okazać się on przełomowy w kwestiach medycznych. Zaprojektowana plafroma i mikroukład do testowania leków na komórkach ludzkich jest bezpiecznym polem do wielu badań. Opiera się ona na zestawie reaktorów, do którego można dostarczać komórki i później na nich prowadzić różne reakcje, chociażby takie jak sprawdzanie wpływu leków na ludzkie komórki nowotworowe.
– Możemy tutaj sterować różnymi parametrami, jak temperaturą, składem gazu, dostarczaną pożywką (ta pożywka to jak powiedzmy w organizmie krew) i dzięki temu mamy możliwość precyzyjnego ustalenia konkretnych warunków, w których możemy testować leki – tłumaczył dr. hab. Inż. Sebastian Student prowadzący zespół dyscyplinarny w składzie: dr hab. inż. Sebastian Student, prof. PŚ; dr hab. inż. Ilona Wandzik, prof. PŚ; dr hab. inż. Ziemowit Ostrowski, prof. PŚ; dr inż. Małgorzata Milewska; dr inż. Kazimierz Gut; dr inż. Maria Gracka; Maciej Stefanek.
W ramach programu “Top 100 Innowacji” przewidziane są działania m.in. w takich obszarach jak: biotechnologia, medycyna, IT, elektromobilność oraz transport przyszłości. Kolejne spotkania z mediami mają odbyć się po wakacjach.
Źródło: Politechnika Śląska.
OK, a gdzie w okolicy można zrobić takie szkolenie – https://geekweekwro.pl/2020/06/25/kursy-dla-spawaczy/
Moim zdaniem to słuszny kierunek. Ale gdzie uderzać?
Podpowiedzi?