Kultura

W starym kinie: Amok

Amok to najstarsze kino w mieście i przez wielu mieszkańców ulubione. Czy znacie historię tego miejsca? 

Amok to jedyne przedwojenne kino w Gliwicach, które działa do dzisiaj. Na początku nazwano go U.T. Lichtspiele (Union-Theater), lecz po roku zmieniono nazwę na U.P. Lichtspiele (Union-Palast), aby podkreślić bardziej prestiżowy charakter kina. Budynek zaprojektował czeski architekt Richard Brosche. Budowa rozpoczęto w marcu 1928 roku, a  już pół roku później odbyło się uroczyste otwarcie 8 grudnia. 

Prasa chwaliła luksusowe wnętrzach, a w budynku panował klimat wielkomiejskiego kinoteatru. Dolny hol, klatki schodowe oraz przejścia do lóż balkonowych były utrzymane w tonie jasnoniebieskim. Podłogi były wyłożone miękkimi dywanami, a ściany jedwabnym pluszem. Sala widowni mogła pomieścić tysiąc widzów, na ścianach dominował kolor czerwieni i złota. Rozproszone światło padające z okrągłego żyrandola tworzyło niepowtarzalny klimat. Nowinką były sprowadzone z Freiburga organy kinowe, które mogły imitować dźwięk dzwonów, odgłosy ptaków, czy klakson samochodu. W kinie organizowano występy sceniczne, a nawet zawody sportowe.

W czasie wojny wszystkie większe kina w mieście zostały zniszczone, tym samym dawny Lichtspiele stał się największym kinem w mieście. Został ponownie otwarty 29 czerwca 1945 roku tym razem, jako Kino Bajka. Już w maju obchodzono tutaj uroczystą akademię z okazji święta pracy i zwycięstwa nad faszyzmem. W latach 70-tych kino zostało przebudowane i unowocześnione, stało się głównym, reprezentacyjnym kinem Gliwic. Kinomanów przyciągały Dni Filmu Radzieckiego, kultowe Konfrontacje filmowe oraz premiery filmowe z udziałem twórców. 

W 2006 roku Silesia Film sprzedała budynek miastu Gliwice. Przeniesione zostało tu kino studyjne Amok, które znajdowało się dotąd w budynku Urzędu Miasta. Kino przeszło gruntowną modernizację. Dzięki zainstalowaniu klimatyzacji dawna kotłownia zaadaptowana została na drugą salę kinową. Od 10 lat działa tam kino Amok, jedyne tradycyjne kino w mieście i wciąż przyciąga rzesze fanów kina. W 2013 roku kino AMOK otrzymało nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej jako najlepsze kino w Polsce.

Źródło:

Weronika Jaglarz “Z dziejów Gliwickich Kin (1907-1945), Rocznik Muzeum w Gliwicach T. XXI

Bogusław Tracz “Ułamki Miasta”

http://amok.gliwice.pl/

Kamil Iwanicki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button