Media lokalne

W Zabrzu dbają o dzieci!

Halo, czy dziś 1 czerwca? Ale to już było! W Zabrzu Dzień Dziecka trwa cały rok. 

Place zabaw, aquaparki, tyrolki, piaskownice z syntetycznym piaskiem…włodarze miast dwoją się i troją, żeby zadbać o swoich najmłodszych mieszkańców. W rankingu pomysłowości na pierwsze miejsce z pewnością wysuwa się Zabrze. 

Zbliżają się wakacje, dlatego na naszym portalu przedstawiamy alternatywy na urozmaicenie czasu naszym pociechom. Jedną z nich zdecydowanie jest park 12C w Zabrzu, przy ulicy Maurycego Mochnackiego 12 (dawna Sienkiewicza 43). To część kompleksu dawnej Sztolni Królowej Luizy. Camera obscura, słoneczna fontanna, stara pompa ręczna czy śruba Archimedesa – to tylko niektóre z atrakcji, czekających na gości indywidualnych jak i zorganizowanych grup. Park podzielony jest na cztery strefy, odpowiadające czterem żywiołom. 

Dla milusińskich dostępna jest również naziemna strefa zabaw. Miejsce łączy wymiar edukacyjny jak i rozrywkowy. Póki co dostępne jest bezpłatnie, siedem dni w tygodniu, w godzinach od 9.00 do 20.00. Istotną informacją dla rodziców i opiekunów jest to, że cały teren otoczony został ogrodzeniem oraz objęty monitoringiem – w myśl zasady, że dobra zabawa to bezpieczna zabawa. 

To zdecydowanie coś więcej, niż zwykły plac zabaw. Jakie atrakcje tam znajdziemy? Na spragnionych ochłody najmłodszych czekają konstrukcje wodne, a już niedługo powstanie specjalny basen do “surfowania”. Poza tym do dyspozycji milusińskich pozostaje minikopalnia, czy domek ze ścianką wspinaczkową. Nauka przez zabawę możliwa jest dzięki specjalnie przygotowanym stanowiskom naukowym, takim jak tablice do zgłębiania alfabetu Morse’a, czy zegar słoneczny.  

Źródło: sztolnialuiza.pl

Dzieci mają możliwość wcielenia się w rolę górników fedrujących na “Bajtel grubie”, przechodząc przez cały proces wydobycia węgla – od ładowania urobku łopatami, przez transportowanie go przenośnikami do szybu. Na samym końcu, napędzany siłą mięśni wyciąg, wydobędzie kruszec na powierzchnię. A może wolicie jednak zabawę w chowanego w labiryncie? Projekt jego ścieżek imitować miał korytarze i przekopy górnicze. Opcji jest naprawdę sporo. 

Coś dla ducha, ale też i ciała – głód i pragnienie pozwoli zaspokoić szeroki asortyment minibaru – kawa dla rodziców, herbata, lody czy przekąski. Istnieje także możliwość wynajęcia altany z grillem. 

Źródło: sztolnialuiza.pl

Planując wycieczkę, warto zarezerwować sobie kilka godzin, szczególnie przyjeżdżając z daleka. Obszerny park to nie jedyne miejsce, które warto odwiedzić. 

Sztolnia Królowa Luiza to współczesna nazwa na określenie dwóch zabytkowych obiektów kopalni “Królowa Luiza” oraz Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej. Wraz z Kopalnią Guido są obiektami Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Po gruntownym remoncie stały się atrakcją zarówno dla mieszkańców Zabrza jak i osób przyjezdnych. 

Modernizacja samej Sztolni rozpoczęła się w 2009 roku i pochłonęła ponad 182 miliony złotych, dofinansowana została ze środków unijnych, miejskich, wojewódzkich i rządowych. Jeden z największych projektów nosił tytuł “Europejski Ośrodek Kultury Technicznej i Turystyki Przemysłowej” powstał przy współpracy ponad 20 firm i przedsiębiorstw górniczych. Zakładał m.in. dotarcie do 200 – letnich wyrobisk i podziemnych chodników, a następnie ich udostępnienie dla zwiedzających. 

Na kompleks składa się też Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczona, ulokowana 40 metrów pod samym centrum Zabrza. Pierwsze eksploracje miały miejsce już w 1999 roku, dziesięć lat później odkopano pozostający w niej Szyb Carnall oraz udrożniono Szyb Wilhelmina, który połączył Sztolnię i chodnik w pokładzie nr 510 z dawnymi wyrobiskami “Królowej Luizy” przy ul. Sienkiewicza. Niektóre prace wykonywano ręcznie, dlatego cały proces był bardzo żmudny i pracochłonny. W przeciągu minionych lat, z terenu tego wydobyto prawie 19 tysięcy ton mułu. Jak się okazało, ukrytych w nim było wiele skarbów, takich jak łodzie transportowe, czy różnego rodzaju narzędzia górnicze. 

Proces przystosowania sztolni do otwarcia dla odwiedzających poprzedzono pracami rewitalizacyjnymi i aranżacyjnymi, również w jej części naziemnej. Na przełomie 2015 i 2016 roku powstał budynek obsługi turystów, a także niecka basenowa, dzięki której odwiedzający mogą zakończyć zwiedzanie przeprawą przy użyciu łodzi. 

Warto śledzić bieżące wydarzenia odbywające się na terenie całego kompleksu na stronie internetowej. Można w ten sposób odnaleźć wiele inspiracji na spędzenie wolnego czasu – przy połączeniu zabawy z przemysłową historią Śląska w tle. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button