Media lokalne

Warsztaty z makramy z pałacową historią w tle

Makrama, z języka arabskiego oznacza “wiązaną ozdobę”, to tradycyjna technika zaplatania sznurków, bez użycia typowych do tego narzędzi, takich jak druty, szydełka czy igły.

Początki tego splotu datuje się już na czasy starożytne, gdzie w Asyrii i Babilonii zdobiono w ten sposób królewskie szaty.Teoretycznie do jej stworzenia wymaga się jedynie sznurka, nożyczek, jak i też bazy, na której będziemy chcieli umieścić nasze dzieło – przykładowo można zastosować do celu tego specjalną drucianą obręcz. W praktyce jednak, wszystkie te zalecenia nie mają racji bytu bez ogromnych pokładów cierpliwości i zdeterminowania.

Warto chociaż spróbować swoich sił, choćby po to, by być współautorem końcowego dzieła w postaci ogromnego makramowego kolażu. Taki cel stawiają sobie przyszli i obecni uczestnicy warsztatów organizowanych przez stowarzyszenie DziałaMYrazem. 

Pierwsze spotkanie już za nami, odbyło się we wtorek – 24 maja 2022 roku. Wzięło w nim udział 16 osób z Polski oraz z Ukrainy (głównie kobiety z dziećmi). Poprzedzone zostało saksofonicznym wystąpieniem ukraińskiej artystki oraz przedstawieniem historii Pałacu w Bytomiu – Miechowicach i postaci Matki Ewy przez panią Katarzynę Michalską. Jedno z dzieci pomagało w tłumaczeniu na język ukraiński. Podczas gdy mamy tworzyły makramy pod okiem instruktorki, uwagę najmłodszych zajmowały gry kreatywno – językowe. 

Wolne Dusze – śladami Matki Ewy to tytuł omawianej inicjatywy powstałej w ramach FIO Śląskie Lokalnie. Organizator – Fundacja Klaster Innowacji Społecznych w każdej z edycji wysoko stawia poprzeczkę, a wszystko po to, by światło dzienne ujrzeć mogły najlepsze pomysły. Beneficjenci otrzymali mikrogranty w wysokości od 1000 do 5000 zł na wprowadzenie ich w życie, a oto właśnie jeden z nich. Artystyczne doznania przy atmosferze jedności i dialogu kulturowego – to tylko jedne z niezliczonych efektów tego przedsięwzięcia. 

Atmosfera panująca w tym XIX- wiecznym, zrewitalizowanym dziś pałacu, z pewnością sprzyja poddawaniu się tego typu sztuce. Wybudowany w 1817 roku obiekt reprezentował styl klasycystyczny i był prezentem dla córki Domesa z rodu Tiele – Wincklerów. Warto dodać, że miejsce to wpisane jest do rejestru zabytków województwa śląskiego. Mimo iż w 1945 roku jego największa część została spalona, to dziś na nowo cieszy oko mieszkańców. Podobnie zresztą jak przypałacowy park. 

Podczas prac remontowych ciekawym odkryciem były detale architektoniczne zdobiące kamienną wieżyczkę, fragmenty gzymsów, filarów, balustrad, portali, ram okiennych czy ażurowych zwieńczeń.

Wspomniana już Matka Ewa (Ewa von Tiele Winckler) na stałe związana jest z historią budynku, urodzona właśnie w Bytomiu – Miechowicach, we wspomnianym pałacu spędziła całe swoje dzieciństwo. 

Kolejne, pełne historii warsztaty odbędą się już 6 czerwca 2022 roku, o godzinie 17.00 (link do mapy z dokładnym wskazaniem miejsca: https://goo.gl/maps/woKYKS1Uhs6QMS266). Następne spotkanie – 13 czerwca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button