Kultura

Wielkanocne procesje konne w Ostropie

Zwyczaj procesji konnych w Poniedziałek Wielkanocny w Ostropie ma długą tradycję. Tak zwane rajtowanie praktykowane było od XVII wieku. Tradycja ta znana jest na całym Górnym Śląsku.

Do dziś nie zostało określone jednoznacznie pochodzenie tego zwyczaju. Wielkanocne procesje konne odbywają się także na terenie Niemiec, Austrii i Szwajcarii. W języku niemieckim nazywane są Osterreiten, co oznacza wielkanocną jazdę konną. Organizowane są w Niedzielę Wielkanocną i Poniedziałek Wielkanocny. 

W Wójtowej Wsi procesje odbywały się do II wojny światowej. Jeźdźców zdobiły bukszpanowe wieńce, a zielone wianuszki zawieszano na kościelnych chorągwiach. Także jeźdźcom z Ostropy towarzyszyły proporce. Dawniej na granicy obydwu wsi gospodarze wymieniali między sobą chorągwie kościelne i krzyże. 

Obecnie w Ostropie procesja zaczyna się o godzinie 13 pod kościołem, gdzie ksiądz błogosławi wszystkich uczestników. Przed opuszczeniem domu dostają błogosławieństwo od matek i żon. Jeźdźcy przemierzają okoliczne pola, modląc się przy kapliczkach o urodzaj, pogodę oraz ochronę swoich plonów. Procesję prowadzą mężczyźni, obnosząc krzyż, świecę paschalną i figurę Chrystusa Zmartwychwstałego po okolicy. Za nimi podążają bryczki, wozy z mieszkańcami oraz orkiestra. Współcześnie, od lat 70. w procesjach udział biorą także kobiety.

Jeźdźcy mają przewieszone przez ramię wieńce wykonane z bukszpanu i białych, bibułowych kwiatów. Kawalerzy wyróżniają się dwoma skrzyżowanymi na piersiach wieńcami. Przed wojną w trakcie objazdu panny zarzucały wieńce na młodzieńców, którzy im się podobali. Procesja kończy się krótkim nabożeństwem, po którym jeźdźcy-wolnego stanu rzucają wieńce na krzyż misyjny. Wedle lokalnej tradycji ten, którego wieniec zawiśnie na krzyżu jeszcze w tym samym roku stanie na ślubnym kobiercu.

W Żernicy i Nieborowicach po wielu latach przerwy powrócono do tradycji konnych procesji w 2014 roku. Współcześnie procesja przemierza ulice obu wsi. Na jej czele jadą dziewczęta, a jedna z nich trzyma krzyż. Jeźdźcy mają zawieszone szarfy z napisem „ALLELUJA — ŻERNICA — NIEBOROWICE (rok)”. Procesja wyrusza z Żernicy do Nieborowic, gdzie w kaplicy pw. Św. Jadwigi Śląskiej odprawiane jest krótkie nabożeństwo.

Źródło:

http://mapaobrzedowa.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button