Życie Miasta

Wielkie otwarcie Gliwickiej Przystani 35!

Jakiś czas temu informowaliśmy Państwa o wielkiej społecznej inicjatywie, której pomogło miasto oraz przedsiębiorcy. Gliwicka Przystań 35 znajdująca się przy ul. Warszawskiej 35a powstała w naprawdę ekspresowym tempie, jednak nie udałoby się to gdyby nie wielkie zaangażowanie wolontariuszy i środowiska biznesowego.

Budynek ten ma początkowo stać się schronieniem dla uchodźców z Ukrainy, jednak docelowo ma być przeznaczone dla najbardziej potrzebujących gliwiczan znajdujących się w trudnej sytuacji mieszkaniowej i ekonomicznej. W miejscu, które teraz dla wielu osób ma być początkiem i wejściem w lepszą przyszłość wcześniej mieściła się siedziba Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, przeniesionej na ul. Gierymskiego.

Projekt Gliwickiej Przystani 35 został stworzony w odpowiedzi na dramatyczną sytuację uchodźców z Ukrainy, którzy tłumnie przybyli do Gliwic. Jednak plany wobec niego są głównie długofalowe, a sam budynek trafi na stałe na gliwicką mapę wsparcia. Poza schronieniem przewidziana jest również pomoc specjalistów i terapeutów, z której skorzystać będą mogły osoby w ciężkiej sytuacji życiowej, takie jak chociażby samotne matki.

Niewątpliwie takie miejsca jak najbardziej są potrzebne, a gliwiczanie mogą dzięki niemu liczyć na pomoc w najcięższych sytuacjach, których niestety nie brakuje. Budujący jest fakt, iż mieszkańcy tak aktywnie zaangażowali się w budowę Gliwickiej Przystani 35 – dzięki temu powstała ona w tak ekspresowym tempie. – „Chęć pomocy, którą zadeklarowało tak wiele osób, była naprawdę budująca. Cieszę się, że Gliwicka Przystań 35 przy ulicy Warszawskiej wygląda jak prawdziwy DOM – w urządzenie tego obiektu włożono ogrom pracy i SERCE. Jest to widoczne w każdym pomieszczeniu. Gliwicka Przystań 35 to ponad 30 wyremontowanych i umeblowanych pokojów, a także kuchnia, jadalnia, pokoje do zabawy i nauki dla dzieci. Schronienie znajdzie tu ponad 100 osób. Mam nadzieję, że dobra energia, którą wnieśli do Gliwickiej Przystani 35 wyjątkowi wolontariusze (a było ich tu blisko 200!) doda otuchy przyszłym mieszkańcom tego miejsca. Z całego serca dziękuję wszystkim, którzy w jakimkolwiek stopniu wsparli ten projekt.” – podkreśla prezydent Gliwic, Adam Neuman.

W trzech kondygnacjach urządzono sypialnie oraz kuchnie, jadalnię, pokoje do zabawy oraz nauki dla dzieci. Natomiast parter został zaadaptowany dla osób z niepełnosprawnościami. Tutaj wielkie brawa dla katowickiego oddziału firmy IKEA, który nie tylko zaprojektował wnętrza, tak by były one jak najbardziej funkcjonalne, ale również je kompleksowo wyposażył. Dzięki projektantom w Przystani panuje rodzinna atmosfera oraz klimat, który zdecydowanie sprzyja wyjściu z trudnych życiowych sytuacji.

„Prace rozpoczęły się od wykonania nowych instalacji – elektrycznych, sanitarnych, wentylacyjnych, zbudowania sanitariatów, jadalni i pralni. Ten etap wykonali wspólnie Zarząd Budynków Miejskich II Towarzystwa Budownictwa Społecznego i firma Pog-Tech. Dzięki naszym partnerom pomieszczenia zostały pomalowane świetnej jakości farbami od firmy Mapei, metodą natryskową. W malowaniu wsparli nas pracownicy firmy Radan oraz wolontariusze z firm Johnson Matthey i AIUT. Od naszych partnerów otrzymaliśmy także wsparcie rzeczowe. Zdarzały się dni, w które w Gliwickiej Przystani 35 pomagało nawet 50 osób i to jest naprawdę imponujące „ – mówiła, podsumowując Aleksandra Wysocka, zastępczyni prezydenta Gliwic odpowiedzialna za gospodarkę lokalową.

Miejmy nadzieje, że w przyszłości jak najmniej osób będzie przybywało do Gliwickiej Przystani 35, ponieważ zawsze wiąże się to z ludzkim dramatem – jednak gdy już przybędą to możemy być pewni, że uzyskają odpowiednią pomoc.

fot. D. Nita-Garbiec / UM Gliwice

Źródło: UM Gliwice

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button