Kultura

Wiosenne premiery Teatru Miejskiego

Mimo, że Teatr Miejski jest wciąż jest zamknięty dla widzów, to trwają obecnie przygotowania do dwóch marcowych premier – „Ożenku” i „Powrotu”. 

Kameralny spektakl „Powrót” na podstawie dramatu dwóch autorów, Beniamina Bukowskiego i Michała Zdunika powstaje na Małej Scenie. Dla trójki dorosłego już rodzeństwa śmierć matki wydaje się być końcem świata. Wraz z jej odejściem przerwane zostają ostatnie nici łączące ich z Domem. Jest to nie tylko zamknięcie pewnego rozdziału w ich życiu, ale także otwarcie nowego porządku. Rodzeństwo wspólnie musi skonfrontować się z pragnieniami i traumami, które do tej pory bali się zwerbalizować. Tak, jak nowotestamentowa apokalipsa – to spotkanie przyniesie im oczyszczenie.

Spektakl “Powrót” powstaje we współpracy Teatru Miejskiego w Gliwicach z Festiwalem Nowe Epifanie jako efekt Laboratorium Nowych Epifanii. Organizatorem Festiwalu Nowe Epifanie jest Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie. Internetowa premiera spektaklu w reżyserii Michała Zdunika planowana jest na 11 marca 2021 r.

Próba czytana spektaklu “Powroty”. Materiały prasowe.

Sztuka „Ożenek” Mikołaja Gogola od blisko dwustu lat przyciąga twórców i widzów swoim dowcipem. Satyra na obyczajowość XIX-wiecznej Rosji jest wciąż, mimo zmiany dekoracji i rzeczywistości wydaje się być wciąż aktualna. W tej zabawnej męsko – damskiej grze pozorów  przyglądamy się marzeniom o partnerze idealnym oraz mieszczańskiej pogoni za blichtrem, pieniądzem, uznaniem.

Na horyzoncie ślub, a z nim nieskończone sąsiedzkie dyskusje, gorące plotki i węszenie biznesowych okazji. Niewiele tu romantyzmu, wszak nie o miłość, a precyzję wyboru dobrej partii chodzi! Warto dobrze sprawdzić rynek, przeanalizować oferty, oszacować zagrożenia i przedstawić warunki. A potem już tylko szczęście, szczęście, szczęście… aż po grób. Premiera spektaklu w reżyserii Pawła Aignera przygotowywana jest na 20 marca 2021 r.

Zdjęcie z próby spektaklu Ożenek. Materiały prasowe.

Z nadzieją czekamy na ponowne otwarcie Teatru, o czym będziemy Widzów informować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button