KulturaWideo

Wojciech Pszoniak – wspomnienie

W poniedziałek, 19 października zmarł Wojciech Pszoniak, znany aktor i artysta, wieloletni mieszkaniec Gliwic. Mówił, że na jego życiu zaważyło pięć miast – Lwów, Gliwice, Kraków, Warszawa i Paryż, ale jednak najważniejsze pozostały w sercu Gliwice i Paryż.

Wojciech Pszoniak urodził się 2 maja 1942 roku we Lwowie. Po wojnie przyjechał wraz z rodzicami do Gliwic jednym z ostatnich transportów kolejowych. Zamieszkali w kamienicy przy ulicy Arkońskiej, gdzie spędził swą młodość.

Dzieciństwo nie było dla niego lekkie – gdy miał 13 lat, zmarł jego ojciec. Odskocznią stała się muzyka, gdyż Pszoniak zaciągnął się do orkiestry wojskowej w Gliwicach. Grał na werblu, a potem na klarnecie. Zainteresowanie muzyką nie słabło, toteż zdecydował się pójść do szkoły średniej muzycznej w Bytomiu.

Pszoniaka ciągnęło jednak na scenę, występował w teatrach amatorskich i studenckich, między innymi w Teatrze Wesołych Wagantów, był także współzałożycielem Studenckiego Teatru Poezji w Gliwicach. Zagrał w słynnej, pierwszej w Polsce (w 1960 roku) inscenizacji „Ślubu” Witolda Gombrowicza w reżyserii Jerzego Jarockiego. Wspominał, że to właśnie w Gliwicach podjął decyzję, że zostanie aktorem. Zanim jednak udało mu się zrealizować cel los połączył go z Plitechniką Śląską, gdzie pracował jako laborant. Ale to nie jedyne zajęcie, jakiego się podjął. Pracował także jako psi fryzjer, czy pomocnik murarza.

Wojciech Pszoniak wspominał: Moje życie byłoby niewątpliwie zupełnie inne bez Gliwic. W Gliwicach spotkałem takiego wyjątkowego człowieka jak Tadeusz Różewicz. To spotkanie mnie zmieniło.

Gdy wyjechał na studia aktorskie do Krakowa, wyprowadził się z Gliwic. Grał na deskach teatru u Konrada Swinarskiego, Zygmunta Hübnera i Jerzego Gruzy. Międzynarodową sławę przyniosła mu jednak kariera filmowa. Zagrał w ponad 100 filmach, polskich i zagranicznych. Był jednym z ulubionych aktorów Andrzeja Wajdy, u boku którego stworzył niezapomniane kreacje m.in. Moryca w Ziemi obiecanej. W ostatnich latach coraz rzadziej pojawiał się na ekranie.

Gliwice darzył wielkim sentymentem, co podkreślał w wielu wywiadach i wypowiedziach. W 2012 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Gliwic. Aby bliżej poznać życie Wojciecha Pszoniaka warto obejrzeć film dokumentalny Z Gliwic do Paryża – Wojtek Pszoniak:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button