AnalizyBrak kategoriiFinanse

Ceny w obiektach miejskich poszybują w górę!

Wczoraj informowaliśmy Państwa o tym w jaki sposób można zarejestrować się do programu Gliwickiej Karty Mieszkańca, a także o tym jakie to poniesie za sobą korzyści. Mieliśmy zapłacić mniej chociażby w krytych pływalniach, ale jak się jednak okazuje wraz z uruchomieniem programu Prezydent Gliwic Adam Neumann wprowadził również nowe zarządzenia regulujące ceny i opłaty za korzystanie z miejskich pływalni, palmiarni oraz Ośrodka Wypoczynkowego „Czechowice”.

Prezydent Gliwic w dniu 23 kwietnia 2020 r. uzyskał za sprawą uchwały Rady Miasta Gliwice upoważnienie do ustalania wysokości cen i opłat za korzystanie z miejskich obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. I właśnie z tego skorzystał podnosząc ceny. Czy ma być to odpowiedź na Gliwicką Kartę Mieszkańca, do której miasto dosyć niechętnie się zbierało przez blisko 5 lat? Spójrzmy jednak na ceny i na to ile będziemy musieli zapłacić po zmianach w cennikach miejskich obiektów wprowadzonych od 1 maja tego roku.

Jeżeli chodzi o pływalnie Delfin i Mewa osoba dorosła zapłaci teraz 15 zł za godzinę, a przy użyciu Gliwickiej Karty Mieszkańca kwota ta wyniesie 12 zł – jednak przed podniesieniem cen zapłacilibyśmy 10 zł bez karty mieszkańca.  Podobnie w przypadku dzieci w wieku od 3 lat, uczniów  i studentów w wieku do 24 lat, gdyż zapłacą teraz 10 zł,  z Gliwicka Kartą Mieszkańca będzie to 8 zł, a wcześniej zapłaciliby 7 zł. W pływalni Olimpijczyk także zapłacimy więcej – pierwsza godzina dla osoby dorosłej kosztować będzie teraz 17 zł, wcześniej było to koszt 11 zł. Przy użyciu karty mieszkańca nadal zapłacimy więcej, bo 13,50 zł.

Podobnie jest w przypadku kąpieliska w Czechowicach, ponieważ bilet wstępu kosztował dotychczas w sezonie 3 zł, a teraz gliwiczanie będą musieli zapłacić 2 razy tyle, czyli 6 zł – przy użyciu Gliwickiej Karty Mieszkańca nadal zapłacimy więcej, ponieważ będzie to 5 zł. W przypadku dzieci i młodzieży szkolnej wstęp nadal pozostanie bezpłatny.  Wzrosną również ceny za wynajem domków letniskowych oraz parkingu, grillowania a także miejsc namiotowych. Skalę zmian pokażmy na przykładzie domku typu „A” w którym pomieszczą się cztery osoby –  zapłacimy teraz 140 zł, a wcześniej byłby to koszt rzędu 80 zł.

Wyższe ceny czekać będą również na osoby odwiedzające gliwicką Palmiarnię. Bilet normalny kosztował będzie 15 zł, wcześniej kosztując 10 zł, tak jak w poprzednich przypadkach na nic nam się zda Gliwicka Karta Mieszkańca, ponieważ 12 zł, to i tak więcej niż przed jej wprowadzeniem. Analogicznie będzie w przypadku biletów ulgowych, ceny urosły w takich samych proporcjach.

Na pewno inflacja i idący za nią wzrost cen za wszelkie opłaty jest minimalnym wytłumaczeniem, to już moment, w którym Prezydent zdecydował się na taki ruch jest kompletnie nieodpowiedni. Gliwiczanie nie odczują zatem zniżek wynikających z Gliwickiej Karty Mieszkańca, ponieważ i tak zapłacą od teraz więcej. Przypomnijmy, że podczas głosowania dotyczącego upoważnienia Prezydenta do zmian cen głosowali następujący radni: Paweł Wróblewski, Tadeusz Olejnik, Grażyna Walter-Łukowicz, Jacek Tochimowicz, Janusz Szymanowski, Krystyna Sowa, Marek Pszonak, Ewa Potocka, Stanisław Kubit, Krzysztof Kleczka, Marcin Kiełpiński, Michał Jaśniok, Piotr Gogoliński oraz Leszek Curyło. Zbigniew Wygoda wstrzymał się od głosu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button