Polityka lokalna

Wybory do Rad Dzielnic 2020

Bardzo ważna informacja dla mieszkańców Czechowic, Ligoty Zabrskiej, Szobiszowic oraz Wójtowej Wsi. 22 listopada odbędą się w Waszych dzielnicach wybory do Rady Dzielnicy!

Przypominamy o tym już teraz, gdyż w naszej ocenie ostatnie wybory radnych dzielnicowych były promowane w niewystarczającym stopniu. Dość przypomnieć, że frekwencja wynosiła w poszczególnych dzielnicach od 1,2% do 21%.

Zapytaliśmy urząd w jaki sposób w tym roku zamierza informować mieszkańców o wyborach. Oto otrzymana odpowiedź:

Prezydent Miasta Gliwice przykłada dużą wagę do współpracy z Radami Dzielnic oraz uważa ich sprawną działalność za jeden z podstawowych filarów partycypacji społecznej. Wybory uzupełniające do Rad Dzielnic są więc istotnym wydarzeniem i informacja o nich powinna dotrzeć do jak największej grupy mieszkańców miasta. Działania informacyjne w tej sprawie będą prowadzone z wykorzystaniem publikatorów będących w dyspozycji Urzędu Miejskiego w Gliwicach, takich jak storna internetowa, Miejski Serwis Informacyjny Gliwice, media społecznościowe. 

Zgodnie ze statutami Dzielnic informacje o terminie wyborów, granicach obwodów do głosowania, adresach lokali wyborczych, składach Obwodowych Komisji Wyborczych, listach zgłoszonych kandydatów, listach zarejestrowanych kandydatów powinny zostać ogłoszone na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego, na stronie internetowej Urzędu Miejskiego i w Biuletynie Informacji Publicznej.

Ponadto w poprzednich wyborach do Rad Dzielnic plakaty z listami zarejestrowanych kandydatów oraz informacjami o terminie i miejscu głosowania wieszane były na terenie dzielnic.

Zawnioskujemy do urzędu o wzmocnienie działań informacyjnych w dzielnicach. Można wykorzystać do tego np. ekrany ledowe zlokalizowane przy gliwickich drogach (należące do miejskiej spółki Śląska Sieć Metropolitalna), mobilny ekran ledowy, media lokalne, PIAPy czyli parkomaty Strefy Płatnego Parkowania, słupy ogłoszeniowe należące do miasta. Biorąc pod uwagę fakt, iż z mediami lokalnymi urząd zawarł umowę na publikację ogłoszeń – całą promocję można wykonać bezkosztowo, środkami należącymi do samorządu gliwickiego. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button