WideoŻycie Miasta

“Wygrałeś iPhone’a” i inne sposoby na wyłudzenie Twoich danych. #InternetSafety

Tylko we wrześniu 2017 roku została rozbita szajka oszustów, którzy mogli wyłudzić około 3 mln złotych od ponad 200 tys. osób. Niekiedy przestępcy nigdy nie zostaną ukarani — wykorzystują oni często luki prawne — a przecież co nie jest zabronione, jest dozwolone.

Istnieje całe spektrum niebezpieczeństw, które mogą Cię spotkać w sieci. Wirusy, złośliwe oprogramowania, kradzież Twoich poufnych danych, numerów kont bankowych, dostępu do kamery na Twoim urządzeniu czy wyłudzeń i kradzieży to zagrożenia płynące z Sieci. Jednak im więcej wiesz, tym bardziej ostrożnie klikasz udostępniane informacje.

Dlatego przedstawiamy, w jaki sposób przestępcy mogą chcieć wyłudzić informacje:

  1. Wygrałeś konkurs

Otrzymujesz SMS lub wyświetla Ci się okienko, że wygrałeś konkurs i możesz odebrać swojego iPhone’a? Gratulujemy! Chyba że… nie brałeś udziału w żadnym konkursie – w takim razie uważaj. Jeżeli do odebrania nagrody wymagane jest uzupełnienie danych na stronie, obok znajduje się zegar odliczający czas lub informacja, że Basia z Katowic właśnie odebrała swoją nagrodę, a Ty musisz się pospieszyć — to kolejna czerwona lampka. Katarzyna z Warszawy właśnie odebrała laptopa i że Ty też możesz, ale zostało tylko 6 sztuk. Presja czasu prowokuje szybkie i bezrefleksyjne decyzje, które mogą zakończyć się utraceniem danych.

  1. SMS lub e-mail z banku

Banki nigdy nie wysyłają próśb o zalogowanie się za pomocą linków w SMS-ie lub e-mailu. Jeśli otrzymałeś już kiedyś wiadomość z tej instytucji, sprawdź, czy jej tytuł jest podobny do tej, którą otrzymałeś tym razem. Zawsze możesz skontaktować się z biurem obsługi klienta, aby zweryfikować, czy taka wiadomość jest bezpieczna, czy ktoś właśnie próbuje Cię okraść. Jeżeli jednak zdarzy Ci się wejść na stronę wysłaną SMS-em, zwróć uwagę nie tylko na logo czy nazwę, ale także na adres URL strony. Jeśli zamiast wyrażenia „http” użyto „https” powinna zapalić Ci się czerwona lampka. Szukaj także małej kłódeczki po lewej stronie linku, to gwarancja bezpiecznego połączenia.

  1. O nie! Musisz spłacić dług!

Fałszywe wezwania do zapłaty są kolejną metodą oszustów. Gdy przerażeni wizją długu klikamy w link — zostajemy przekierowani na stronę banku, gdzie pod pozorem przelewu wyłudzane są dane naszej karty.

  1. Odbierz paczkę

Otrzymujemy informację o paczce rzekomo czekającej w paczkomacie. A klikając link udostępniony w otrzymanej wiadomości, przechodzimy na sfałszowaną stronę internetową przewoźnika. Nawet jeśli w polu nadawcy widnieje nazwa firmy kurierskiej, nie możemy tracić czujności!

Jeśli ktokolwiek wymaga podania danych karty płatniczej lub danych służących do logowania do bankowości, oznacza to najprawdopodobniej próbę oszustwa. Nigdy nie przekazuj i nie przepisuj takich danych na stronie otrzymanej w linku przez e-mail/komunikator/SMS!

W ramach projektu #InternetSafety chcemy podzielić się swoją wiedzą, dlatego publikujemy cykl wiadomości o bezpieczeństwie internetowym.

W serii dowiesz się, jakie zagrożenia czekają na Ciebie w Sieci oraz jak sprawić, by codzienne surfowanie było bezpieczne. W ramach artykułów zapoznasz się z metodami ochrony prywatności w social media i poczcie elektronicznej, dowiesz się jak ochronić swoje hasła, historię przeglądarki i jak zapobiec wypłynięciu danych. Stworzyliśmy również specjalny podręcznik, który możesz pobrać TUTAJ.

Internet Safety to również warsztaty rozpoczynające się od września, do których możesz zgłosić swoją szkołę! Po zakończeniu kursu rozdamy: unijne certyfikaty, podręczniki oraz pakiety gadżetów – pendrive’y, torby i notatniki. Zainteresowany?! Chcesz, żeby warsztaty odbyły się w TWOJEJ szkole? Zgłoś się do nas pod numerem 507 879 415 lub napisz maila na adres dominka.paliczka@klaster.org.pl – po więcej informacji kliknij TUTAJ.

Patrycja Ozga-Gwóźdź

Ten tekst powstał dzięki finansowaniu z Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030. Nasz projekt dobiega końca. Jeśli chcesz umożliwić nam funkcjonowanie w 2022 roku, wesprzyj portal wpłatą na cele statutowe. Możesz zrobić to za pomocą szybkich płatności internetowych za pośrednictwem naszej strony:  https://gliwiceodnowa.pl/wesprzyjnas/. Dziękujemy za każdą przekazaną kwotę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button