ReligiaŻycie Miasta

Wyjątkowa pielgrzymka mężczyzn do Piekar w cieniu górniczej tragedii

Coroczna pielgrzymka mężczyzn do sanktuarium Matki Boskiej Piekarskiej powróciła do dawnej formy po dwóch latach pandemicznych obostrzeń. Do Piekar Śląskich znów mogli zjechać się mężczyźni z całego kraju. Kilkadziesiąt tysięcy wiernych modliło się w intencji rodzin górniczych oraz pokoju na świecie.

Wśród pielgrzymów pojawiły się również wdowy po zmarłych górnikach z Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która w ostatnim dotknięta został dwoma ogromnymi tragediami. Wspólnie zatem modlono się za ofiary tragedii w kopalniach Pniówek i Zofiówka. Obecna na miejscu Aleksandra Szymura, dyrektor ds. pracy w KWK Pniówek wspomniała ratowników górniczych, którzy ruszyli na ratunek znajdującym się pod ziemią górnikom. Podkreśliła jednocześnie, że są bohaterami, ponieważ ruszyli na pomoc w skrajnie trudnych warunkach.

Do górniczych tragedii sprzed niespełna miesiąca odniósł się również katowicki metropolita arcybiskup Wiktor Skworc –  „Modlimy się z Wami i za Was , abyście byli mocni wiarą. Przekonani, że życie ludzkie zmienia się, ale się nie kończy, że ostatecznie nastanie nowe niebo i nowa ziemia, której obywatelami będziemy – zwrócił się do rodzin tragicznie zmarłych górników i ratowników” – powiedział podczas uroczystości.  Podkreślał również, iż podczas obecnej sytuacji panującej na świecie i wojny w Ukrainie powinniśmy zacząć oszczędzać i nie marnować żywności. Apelował również o wygaszenie wojny i prosił o modlitwę w tej intencji, jednocześnie pokreślając, iż to właśnie pokój na świecie jest niezbędnym warunkiem rozwoju, który jest darem.

Tegoroczna pielgrzymka odbyła się pod hasłem „Posłani w pokoju Chrystusa”. Mszę odprawił arcybiskup Jan Romeo Pawłowski z Watykanu – „Jest świętym zwyczajem, że tutaj ojciec przyprowadza syna, czasem dziadek wnuka, żeby się pokłonić Maryi – górnośląskiej gospodyni, która od wieków czuwa nad naszą ziemią, nad życiem, nad pracą. Przytula do serca tych, którzy na tej ziemi polegli” – mówił podczas mszy.

W uroczystości uczestniczyli również liczni oficjele – jak chociażby premier Mateusz Morawiecki, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, poseł na Sejm Jerzy Polaczek, prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik oraz poseł na Sejm Grzegorz Gaża oraz wielu innych samorządowców i polityków z województwa śląskiego.

Pielgrzymka mężczyzn do Piekar - cz. 1
fot. KS. TOMASZ WOJTAL /FOTO GOŚĆ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button