Jawność

Wymijająca odpowiedź wiceprezydent Wysockiej? Chodzi o “aferę gliwicką”

Radni Łukasz Chmielewski i Tomasz Tylutko złożyli na początku kwietnia interpelację, w której pytają o jeden z wątków “afery gliwickiej”. Odpowiedź magistratu jest mówią delikatnie… wymijająca.

Mowa o ustanowieniu zabezpieczenia pożyczki działkami miejskimi w Żernikach. Obecnie znajdują się na nich… ogródki działkowe i tor dla rolkarzy. Łączna wartość wskazanych działek to 28 mln zł.

W nawiązaniu do opublikowanych przez media lokalne jak i krajowe informacji o ustanowieniu zabezpieczenia w postaci miejskich działek w związku z sytuacją w spółce Śląska Sieć Metropolitalna Sp. z.o.o. zwracamy się z prośbą o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

1) Ile obecnie jest w Gliwicach działek należących do gminy wobec których zastosowano zabezpieczenie majątkowe np. poręczenie kredytu?
2) Jakie są to konkretnie działki?
3) Jakie skutki prawne może wywołać zrealizowanie poręczenia w postaci zabezpieczenia działek w stosunku do będącej w wyłącznej kompetencji Rady Miasta Gliwice możliwości wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości o wartości przekraczającej kwotę 1.000.0000,00 zł?

Odpowiedź jest, delikatnie mówiąc, wymijająca. Wiceprezydent Aleksandra Wysocka informuje, że wobec żadnej z nieruchomości stanowiących własność Miasta Gliwice nie zastosowano poręczenia majątkowego. Tymczasem w Księdze Wieczystej działki w Żernikach nadal widnieje wpis obciążający hipoteką umowną łączną na kwotę 28 mln zł na rzecz ASSECO DATA SYSTEMS S.A. z Gdyni.

Księga Wieczysta działki w Żernikach, która została użyta jako poręczenie pożyczki zaciągniętej przez Śląską Sieć Metropolitalną:

Jest także Zarządzenie Prezydenta Miasta w tej sprawie:

Być może Miasto poczyniło jakieś ruchy w tej sprawie, np. spłaciło w całości zobowiązanie Śląskiej Sieci Metropolitalnej, stąd taka informacja wiceprezydent Wysockiej. Chcieliśmy zweryfikować tę informację, jednak, pomimo wielu prób, nie udało nam się dodzwonić ani do rzecznika prezydenta, ani do osoby mogącej udzielić informacji w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami UM Gliwice.

Komentarze

  1. Sprawa ma dalszy bieg. Dziękujemy dziennikarzom za zamieszczone dokumenty które potwierdzają stawiane zarzuty. My Gliwiczanie chcemy poznać całą prawdę a nie wysłuchiwać pokrętnych wyjaśnień miasta. Radni powinni to wyjaśnić do końca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button