Inwestycje

Wytną 50, posadzą 100 drzew

Zarząd Dróg Miejskich informuje o planowanej wycince i nasadzeniach zastępczych. Z powodów fitosanitarnych, w najbliższym czasie, usuniętych zostanie ponad 50 klonów pospolitych rosnących wzdłuż ul. Płowieckiej. W zamian za nie nasadzone zostaną Czeremchy wirginijskie.

Oryginalny komunikat ZDM:

Zamierają,  „chorują”, mogą stanowić zagrożenie dla użytkowników dróg. Okres jesieni, to czas intensywnych przeglądów i inwentaryzacji drzewostanu.

Część drzew w pasach drogowych wymaga pilnej wymiany, ponieważ zaatakowane zostały przez choroby grzybowe, a także ze względu na dużą liczbę wypróchnień w pniach i konarach. Z powodów fitosanitarnych, w najbliższym czasie, usuniętych zostanie ponad 50 klonów pospolitych odmiany ‘Globosum’ rosnących wzdłuż ul. Płowieckiej. Są to drzewa, które zamierają lub już zamarły, stanowiąc zagrożenie zarówno dla pieszych jak i kierowców. Prace związane z ich usunięciem przeprowadzone zostaną zgodnie z pozyskaną decyzją, zezwalającą na wycinkę drzew. Dobra wiadomość jest taka, że w zamian, wiosną przyszłego roku nasadzone zostaną Czeremchy wirginijskie  odmiany „Shubert”. Sto nowych drzew, zdobić będzie ulicę nie tylko kwieciem w okresie wiosennym, ale również purpurowymi liśćmi w sezonie wegetacyjnym.

/Zdjęcia drzew z ul. Płowieckiej/.

www.zdm.gliwice.pl

Tak wyglądają Czeremchy wirginijskie:

Czeremcha wirginijska to gatunek północnoamerykański, występujący na rozległym obszarze Stanów Zjednoczonych i Kanady. W naturze czeremcha wirginijska jest drzewem lub dużym krzewem liściastym osiągającym od 3 do 10 m wysokości. Tworzy zwykle kilka krótkich, koślawych pni, z których już od dołu wyrastają gałęzie.

Czeremcha wirginijska ‘Shubert’ to drzewo tolerancyjne w stosunku do gleby i stanowiska, odporne na mróz i suszę, zdrowe. Rośliny nadają się do sadzenia w miastach, są odporne na zasolenie i zanieczyszczenie powietrza. Świetnie sprawdzają się sadzone w ogrodach przydomowych i parkach tworząc atrakcyjne kompozycje z innymi drzewami i krzewami o zielonym lub jasnym (seledynowym, oliwkowym lub żółtym) ulistnieniu, na tle których pięknie prezentuje swoją zmienną kolorystykę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button