Życie Miasta

X edycja Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego

Do 21 marca mieszkańcy mogą zgłaszać swoje wnioski do Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego. 

To już dziesiąta edycja GBO. W poprzednich edycjach GBO mieszkańcy pokazali, że chcą realizować ciekawe projekty w mieście. Organizacja zajęć dla dzieci, czy seniorów. Gliwiczanie chcą zmienić swoje najbliższe otoczenie, czy stworzyć miejsca do rekreacji i spędzania wolnego czasu w swojej okolicy. W zeszłym roku wygrał między innymi projekt Okrąglaka na placu Grunwaldzkim

1 marca rozpoczął się nabór wniosków. Podczas pierwszego etapu każdy mieszkaniec miasta może zgłosić swoją inicjatywę na zadanie, które ma być zrealizowane w ramach budżetu miejskiego w 2023 roku. Gliwicki Budżet Obywatelski 2023 wyniósł 8 348 000 zł. Z tego 7 348 000 zł zaplanowano na projekty realizowane w dzielnicach miasta, a milion na zadania ogólnomiejskie.

W pierwszym etapie procedury budżetu obywatelskiego każdy mieszkaniec Gliwic może przedstawić pomysł na zadanie, które proponuje do realizacji ze środków budżetu miasta w 2023 roku. Pula środków przeznaczonych na Gliwicki Budżet Obywatelski 2023 jest wyższa niż w roku ubiegłym. W tym roku ruszyła Gliwicka Platforma Partycypacyjna. Nowa strona www.decydujmyrazem.gliwice.pl ma ułatwić mieszkańcom składanie wniosków. Na stronie znajduje się praktyczny poradnik wyjaśniający, jak przygotować wniosek i  jakie kryteria spełniać muszą zgłaszane projekty. Kto może wnioskować? Do projektu ogólnomiejskiego — każdy mieszkaniec Gliwic, a projektu dzielnicowego — jej mieszkaniec. Warto pamiętać, że zadania obejmujące całe miasto muszą uzyskać poparcie minimum 150 mieszkańców. Poparcie można udzielić na papierowych listach, a także na formularzu online na stronie. 

Wnioski można złożyć do 21 marca na stronie www.decydujmyrazem.gliwice.pl, przez ePUAP lub papierowo w siedzibie Centrum 3.0, lub w Urzędzie Miejskim. 

Może być zdjęciem przedstawiającym 2 osoby i tekst „MARATON PISANIA WNIOSKÓW do Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego 05.03.2022 13:00-18:00 13:00 Centrum Handlowe FORUM Decydujmy razem”

W najbliższą sobotę 5 marca odbędzie się w Forum Gliwice maraton pisania wniosków do GBO 2023. Od godziny 13:00 do 18:00 na I piętrze naprzeciw sklepu TEDI można podejść do stoiska Centrum 3.0 – Gliwicki Ośrodek Działań Społecznych. Chcecie skonsultować swój wniosek, czy macie jakieś pytania dot. Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego.

Do 1 sierpnia poznamy wyniki ostatecznej listy projektów, Mieszkańcy będą mogli wybrać najciekawsze inicjatywy od 24 sierpnia do 14 września 2022 r.  Wyniki poznamy 14 października.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button