Z „Nikaj” do „Kajś” – o śląskiej tożsamości ze Zbigniewem Rokitą

23 marca 2022 roku w Zagłębiowskiej Mediatece w Sosnowcu odbyło się wyjątkowe spotkanie autorskie ze Zbigniewem Rokitą.
Pochodzący z Gliwic dziennikarz jest autorem wielu publikacji, między innymi w: „Polityce”, „Tygodniku Powszechnym”, „Znaku”, czy też “Dzienniku Gazecie Prawnej”. Dał się również poznać jako twórca teatralny – w 2021 roku w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu odbyła się prapremiera jego sztuki “Nikaj”, w reżyserii Roberta Talarczyka.
W 2020 roku został laureatem VIII edycji konkursu o Stypendium im. Leopolda Ungera, a w roku ubiegłym otrzymał Nagrodę Literacką Nike za swoją najnowszą książkę “Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”.
Zbigniew Rokita to Europejczyk, Polak oraz Ślązak, szczególnie to ostatnie określenie podkreśla wielokrotnie. “Kajś” opowiada między innymi o tym, jak ważna jest świadomość własnej tożsamości i dlaczego powinniśmy dążyć do jej odkrycia. Jest to niezwykle poruszająca narracja, stanowiąca swego rodzaju próbę pogodzenia się autora z własnym rodowodem.
Historia Górnego Śląska przedstawiona w książce dotyczy ewolucji tego regionu, przemian, które zaszły na tych terenach, jak również skutków niemieckich jak i polskich wpływów na tożsamość jego mieszkańców – Ślązaków.

Jak wspomniał sam autor:
– ludzi, którzy pamiętają okres wojny i czasy powojenne jest już niewielu. Bardziej jednak niż fakty historyczne interesuje mnie to jak poszczególne rzeczy są zapamiętywane.
Na spotkaniu w sosnowieckiej Mediatece licznie zgromadzona publiczność mogła usłyszeć o kulisach powstawaniu utworu, specyfice regionalizmów języka śląskiego, o hałdach i familokach, czy też o tym czym i czy w ogóle różni się Ślązak od Zagłębiaka.
Po części oficjalnej pojawiła się również możliwość zadania pytań, czy też wymiany zdań z twórcą. Żywa dyskusja potwierdzała jedynie sukces powieści:
– dziękuję Panu za tę książkę. Dzięki niej odkrywam Śląsk na nowo
– wybrzmiała jedna z opinii.
Z niecierpliwością czekamy zatem na kolejne sukcesy naszego gliwiczanina.