Życie Miasta

Z ostatniej chwili: kradzież danych osobowych w szpitalu nr 4.

Szpital wydał oświadczenie w tej sprawie. Publikujemy je poniżej.

OŚWIADCZENIE NARUSZENIA DANYCH OSOBOWYCH – 03.03.2022

Działając w trosce o dobro i bezpieczeństwo Pacjentów informujemy, że na terenie Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach doszło do kradzieży danych osobowych – imię, nazwisko i numer PESEL – chorych, u których w terminach od 01.01.2022r. do 31.01.2022r. pobierano wymazy w kierunku SARS-CoV-2. Dane nie zawierały żadnych szczegółowych informacji medycznych dotyczących stanu zdrowia pacjentów.

Natychmiast podjęto wszystkie przewidziane przepisami prawa czynności zmierzające do wyjaśnienia sprawy i zminimalizowania następstw tego zdarzenia.

Powiadomiono Urząd Ochrony Danych Osobowych.

Sprawę bada obecnie Komenda Miejska Policji w Gliwicach, z którą Szpital ściśle współpracuje.

W celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji i poinformowania o możliwościach pomocy każda osoba, która we wspomnianym okresie była badana w kierunku SARS-CoV-2 może skontaktować się indywidualnie ze specjalnie przygotowaną infolinią pod numerem telefonu 881056996. Infolinia czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 9 – 14.

Możliwe konsekwencje wskazanego naruszenia ochrony danych osobowych to, np. możliwość zaciągnięcia zobowiązań finansowych przez osoby trzecie. W celu monitorowania ewentualnych prób zaciągnięcia zobowiązań kredytowych mogą Państwo założyć konto w Biurze Informacji Kredytowej (https://www.bik.pl/jak-zalozyc-konto).

Co tym myślicie? Obawiacie się, że ktoś może wziąć kredyt na Wasze nazwisko?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button