Życie Miasta

Zakaz palenia na plaży w Czechowicach

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Gliwice poruszony został problem tytoniowego dymu. W konsekwencji podjęto jednogłośnie uchwałę wprowadzającą zakaz palenia papierosów na plaży Ośrodka Wypoczynkowego Czechowice.

Niewątpliwe uruchomiony w minioną sobotę Ośrodek Wypoczynkowy Czechowice to jedno z najpopularniejszych miejsc wypoczynkowych w letnie dni w powiecie gliwickim. Ten położony nad jeziorem ośrodek nie tylko dysponuje ogromną przestrzenią, ale i także sporym zazielenieniem, które daje wytchnienie w upalne dni. Jego doskonała lokalizacja sprawia, że jest poza miastem, ale nikt nie ma problemu z dojazdem, ponieważ odległość nie jest aż tak duża.

To wszystko wpływa na to, iż na plażę w Czechowicach przyjeżdżają tłumy ludzi i często są zmuszeni być bardzo blisko siebie. Więc, gdy osoba niepaląca przyjedzie by wypocząć na świeżym powietrzu, a otrzymuje w pakiecie z biletem kłęby tytoniowego dymu może poczuć się zdenerwowana. Takim mieszkańcom naprzeciw wyszli gliwiccy radni, którzy za pomocą uchwały zakazali tego niezdrowego nałogu – przynajmniej na terenie samej plaży.

„Zabrania się palenia wyrobów tytoniowych, w tym palenia nowatorskich wyrobów tytoniowych i palenia papierosów elektronicznych, na odpowiednio oznakowanym terenie plaży Ośrodka Wypoczynkowego Czechowice „ –  możemy przeczytać w treści uchwały. Wejść w życie ma po upływie 14 dni kalendarzowych od dnia jej zgłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.

Twórcy uchwały podkreślali, że ma to nie tylko zminimalizować bierne palenie osób, które niekoniecznie chcą wdychać tytoniowy dym, ale i także dla samych palaczy, którzy może w ten sposób ograniczą chociaż trochę ten zabójczy nałóg podczas letniego wypoczynku. Radna Krystyna Sowa, która przewodniczy Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Rady Miasta Gliwice podkreślała, że uchwała wzięła się ze zgłoszeń mieszkańców, którym ten problem doskwierał.

Po konsultacjach z prawnikami oraz Miejskim Zarządem Usług Komunalnych zdecydowano się podjąć oficjalne kroki i pomysł jednomyślnie został zaakceptowany przez wszystkich radnych. Tym samym Ośrodek Wypoczynkowy Czechowice za niespełna dwa tygodnie stanie się wolny od dymu tytoniowego, przynajmniej w teorii. Miejmy jednak nadzieje, że odpowiednie służby będą egzekwować ten zakaz i karać niesubordynowanych palaczy.

Może być zdjęciem przedstawiającym 8 osób, jezioro i przyroda
fot. UM Gliwice/FB

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button