Inwestycje

Zakończenie budowy Centrum Przesiadkowego coraz bliżej?

Niecały miesiąc temu informowaliśmy Państwa o postępach w robotach budowlanych związanych z realizacją potężnej inwestycji, którą jest budowa Centrum Przesiadkowego. Komunikacyjne serce Gliwic z każdym tygodniem przybliża się do tego, co jeszcze jakiś czas temu mogliśmy zobaczyć na wizualizacjach. Co zatem się zmieniło?

W budynku głównym Centrum Przesiadkowego, który ulokowany będzie po północnej stronie dworca PKP zakończono montaż systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Na parterze i pierwszym piętrze budynku zamontowano instalacje elektryczne i niskoprądowe, natomiast na poziomie piwnicy trwają prace związane z montażem centrali wentylacyjnych. Gotowe są sanitariaty przeznaczone dla podróżujących. W łazienkach aktualnie malowane są ściany i podwieszane sufity. Kontynuowane są również prace montażowe balustrad i laminowanych paneli HPL – przy czym te najbardziej reprezentatywne z napisem „GLIWICE” zostały już zamontowane.

Jeżeli chodzi o wiaty peronowe, które wchodzą w skład zadaszenia głównego, to na wszystkich z sześciu wiat zakończono prace związane z montażem fotowoltaiki oraz zabezpieczeń odgromowych, a także odwodnienia w postaci falistej konstrukcji. Pozostało natomiast zamontowanie oświetlenia.

W tunelu, który ma stanowić połączenie pomiędzy Centrum Przesiadkowym, a dworcem PKP zamontowane zostały sufity oraz dekoracyjne instalacje oświetleniowe. Budynek pomocniczy na ten moment posiada gotową wentylację, klimatyzację oraz instalację wodno-kanalizacyjną. Wykonane zostały również wszelkie roboty glazurnicze na ścianach i podłogach. Aktualnie w środku budynku montowane są podwieszane sufity, a na jego dachu żaluzje.

Postępy widać również w strefie murów oporowych – montowane są podkonstrukcje pod płyty betonowe, a także drewniane okładziny, między innymi pod zabytkową wieżą ciśnień. Układ drogowy wokół tej inwestycji również nabiera coraz bardziej finalnych kształtów, lecz nadal trwają prace brukarsko-drogowe.

Przypomnijmy, że zakończenie prac budowlanych przewidziane jest na koniec sierpnia 2022 r., a oddanie Centrum Przesiadkowego do użytku najprawdopodobniej nastąpi z początkiem 2023 r. Łączny koszt inwestycji to 183,9 mln zł, z czego 70 % to środki unijne.

Źródło: UM Gliwice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button