Inwestycje

ZAMIESZANIE na Placu Piastów

Otrzymaliśmy zdjęcia od czytelnika podróżującego komunikacją miejską. Zwraca on uwagę na zamieszanie, na jakie mogą natrafić podróżni na przebudowywanym Placu Piastów. Sprawdziliśmy więc, jak użytkownicy przystanku radzą sobie podczas przebudowy.

Prowadzona w związku z budową Centrum Przesiadkowego przebudowa układu drogowego po południowej stronie dworca PKP wchodzi w kolejny etap. Rozmiar i zakres prac są powodem zmiany w lokalizacji przystanków autobusowych i organizacji ruchu w  rejonie pl. Piastów – informuje Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach.

Według planów obecny węzeł przesiadkowy na placu Piastów zostanie zlikwidowany, a układ drogowy i plac postojowy przebudowane. Ruch będzie odbywał się na zasadzie jednokierunkowego przejazdu wokół wyspy centralnej oraz wyspy peronowej. Nie zabraknie także ciągów pieszo-rowerowych przebiegających przez plac i małej architektury, przebudowana będzie też sieć oświetleniowa.

Minął już ponad tydzień od kiedy wprowadzone zostały zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w tym rejonie:

  • stanowiska 01, 05 i 06 przystanku Gliwice Plac Piastów uległy likwidacji;
  • stanowisko 07 przystanku Gliwice Plac Piastów zmieniło charakter na stanowisko do wysiadania;
  • utworzone zostało stanowisko do wysiadania 31 przystanku Gliwice Plac Piastów, zlokalizowane w rejonie posesji Piwna 1;
  • utworzone zostało stanowisko 32 przystanku Gliwice Plac Piastów, zlokalizowane w rejonie łącznika równoległego do ul. Dworcowej, między ul. Jagiellońską a zjazdem na DTŚ;
  • stanowisko 09 przystanku Gliwice Plac Piastów nadal pełni rolę przystanku do wysiadania.

Szczegółowe informacje na ten temat i aktualne rozkłady jazdy autobusów można znaleźć na stronie rj.metropoliaztm.pl.

Jak ze zmianami radzą sobie podróżni?

Pan Mariusz (58 l)

Wie pani, jak mają coś zmieniać, to musi być bałagan.

Pani Agnieszka, mieszkanka Katowic (26 l)

Spytałam kilkunastu osób i nikt nie był w stanie pomóc mi znaleźć mojego autobusu. Nie znam Gliwic, ale od 15 minut sprawdzam tablice różnych przystanków i czuję już irytacje.

Pani Ania, mieszkanka Gliwic (22 l)

Mam bardzo złe doświadczenia z tym przystankiem. Ogromne nagromadzenie autobusów w jednym miejscu i niekonkretne oznaczenia. Już przed zmianami miałam problem z poruszaniem się tutaj, tym bardziej teraz kiedy przystanki są porozrzucane w różnych miejscach.

Pan Binh, turysta z Wietnamu (42 l)

Miasto jest piękne, ale tutaj ogromne zamieszanie. Chce dojechać do Katowic autobusem, bo mam taki bilet. Dłuższą chwilę zajęło mi dotarcie na przystanek.

Pan Robert, mieszkaniec Gliwic (22 l)

Już nie korzystam na szczęście z komunikacji miejskiej, ale w czasach szkolnych wiele czasu spędziłem, stojąc na tych przystankach. Mieszanka nieskładnych bud i miejscówek dla bezdomnych. Trzeba pamiętać, że to centrum przesiadkowe Gliwic i jest tu wielu turystów. Wstyd dla miasta.

Pan Krzysztof, mieszkaniec Tarnowskich Gór (35 l)

Próbuję dostać się do Zabrza. Mam nadzieję, że po przebudowie będzie lepiej, teraz wezwałem taksówkę.

Pani Krystyna, mieszkanka Gliwic (72 l)

Dobrze, że coś tutaj zmieniają. Może jakieś drzewa będą, bo teraz to wie pani, teraz to bałagan i to nie wygląda wcale ładnie. […] Ja z tych dalekich przystanków to jeździć nie muszę na szczęście. Jakbym chciała się tam dostać, to może autobusem bym podjechała? [śmiech]

Przebudowę po południowej stronie dworca PKP realizuje Eurovia Polska. Koszt inwestycji finansowanej z budżetu miasta to ponad 41 mln zł. Prace powinny się zakończyć pod koniec 2022 r.

Ada Duda


Tylko 1 na 400 czytających ten artykuł wspiera Gliwice OdNowa finansowo. Wyobraź sobie, co moglibyśmy osiągnąć, gdyby było nas 10 x więcej… Ten tekst powstał dzięki finansowaniu z Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030. Nasz projekt dobiega końca. Jeśli chcesz umożliwić nam funkcjonowanie w 2022 roku, wesprzyj portal wpłatą na cele statutowe. Możesz zrobić to za pomocą szybkich płatności internetowych za pośrednictwem naszej strony:  https://gliwiceodnowa.pl/wesprzyjnas/. Dziękujemy za każdą przekazaną kwotę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button