Życie Miasta

Zbadaj się na Krakowskim!

Panie proszone na badania! W najbliższym czasie panie z naszego miasta będą miały kilka okazji, żeby na Placu Krakowskim wykonać mammografię.

W najbliższym czasie panie z naszego miasta będą miały kilka okazji, żeby na Placu Krakowskim wykonać mammografię.

Badanie, które trwa kila minut, a udowodniono, że wpływa na zmniejszenie umieralności z powodu raka piersi w grupie kobiet objętej badaniami o 30-35%.

W naszym kraju w 2007 roku wprowadzono Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Rekomendacją jest, by u zdrowych kobiet w przedziale wiekowym 50 – 69 wykonywać badania przesiewowe co 2 lata. Uwaga, programem nie są objęte panie, u których już wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe w piersi o charakterze złośliwym.

Rak piersi to nowotwór złośliwy, który powstaje z komórek gruczołu piersiowego, który rozwija się miejscowo w piersi oraz daje przerzuty do węzłów chłonnych i narządów wewnętrznych (np. płuc, wątroby, kości i mózgu). Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Stanowi około 23% wszystkich zachorowań z powodu nowotworów złośliwych u kobiet i około 14% zgonów z tego powodu. Szacuje się, że rocznie raka piersi rozpoznaje się u 1,5 miliona kobiet na całym świecie, a około 400 tysięcy umiera z tego powodu.

Warto zaznaczyć, że badania przeprowadzane w mobilnych mammobusach – jak te, które przyjadą na plac Krakowski – nie odbiegają swoją dokładnością od przeprowadzanych w placówkach stacjonarnych. Sprzęt jest regularnie sprawdzany!

4 – 5 listopada Geneva Tru REJESTRACJA: 58 767 34 44
16 listopada Lux Med REJESTRACJA: 58 666 24 44
24 – 25 listopada Mammo Med REJESTRACJA: 58 325 76 02
2 – 3 grudnia Geneva Trust
7 grudnia Lux Med
16 – 17 grudnia Mammo Med

Szczegółowe informacje dostępne są na stronach organizatorów.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button