Inwestycje

Zbudują wielopoziomowy parking na 800 miejsc

Takiej inwestycji w Gliwicach jeszcze nie było. Będzie to największy wielopoziomowy parking w naszym mieście. Inwestorem jest Instytut Onkologii, parking powstanie za dwa lata.

Brak miejsc parkingowych to być może najczęściej podnoszony problem dotyczący funkcjonowania miast, także Gliwic. Mamy dobre drogi, mamy dobre samochody, często nie mamy za to gdzie zaparkować. Sytuacja komplikuje się w przypadku takich obiektów, jak Instytut Onkologii, gdzie często pacjenci z regionu (i kraju) zmuszeni są zostawić samochód na dłuższy czas. Do tego dochodzi parkujący personel i odwiedzający, co razem tworzy w okolicy “horror parkingowy”.

Jednym z rozwiązań problemu może być sprawna komunikacja publiczna, która w przypadku Instytutu pozostawia wiele do życzenia. Obiekt obsługiwany jest przez jedną linię autobusową, kursującą tylko w dni robocze, średnio dwa razy na godzinę. Autobus w trakcie kursu zatrzymuje się zaledwie w pięciu miejscach: na pl. Piastów, pod Instytutem, dalej jedzie na ul. Śliwki, Toszecką, pod dworzec PKP i wraca na pl. Piastów.

Nasze przyzwyczajenia każą nam szukać miejsca parkingowego maksymalnie w odległości kilkudziesięciu metrów od celu. Czy budowa parkingu przy Instytucie Onkologii wpłynie na sytuację komunikacyjną w Śródmieściu? Raczej nie. Z pewnością ucywilizuje jednak sytuację parkingową w rejonie ulic Sinkiewicza oraz Wybrzeża Armii Krajowej.

– W połowie stycznia planujemy podpisanie umowy z wykonawcą na budowę w formule Zaprojektuj-Wybuduj wielopoziomowego parkingu na około 800 pojazdów. Prace przygotowawcze i projektowe do uzyskania pozwolenia na budowę mają potrwać 9 miesięcy od momentu podpisania umowy – informuje Maja Marklowska-Tomar, rzeczniczka Narodowego Instytutu Onkologii.

wypowiedź dla 24gliwice.pl

Tak wygląda inwestycja podobnej wielkości zrealizowana we Wrocławiu w 2016 roku. Parking na 800 miejsc na 8 kondygnacjach:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button