Życie Miasta

Zdejmują rusztowania! Czy to koniec remontu wieży ciśnień?

Zabytkowa żelbetowa wieża ciśnień przy ul. Kolberga w Gliwicach jest remontowana. Ze stuletni obiektu zdejmują rusztowania. Czy to koniec remontu?

Wielu z nas, przyzwyczajonych do widoku, mija je każdego dnia. Niewiele osób jednak zastanawia się, na jakiej zasadzie działały te często zaniedbane dziś obiekty budowlane o charakterze technicznym. W górnej części konstrukcji wieży ciśnień umieszczony jest zbiornik wody, które następnie rozprowadzana jest rurami do miejsc docelowych. Zbiornik w wieży umieszczony jest na wysokości, tak aby uzyskać odpowiednie ciśnienie rozprowadzanej wody.

Zabytkowa żelbetowa wieża ciśnień stoi za dworcem PKP. Zgodnie z zapowiedziami, otrzymuje nowe życie w ramach budowy Centrum Przesiadkowego. Jest to unikatowa konstrukcja na terenie Gliwic. Została wzniesiona w 1911 roku według projektu braci Huber z Wrocławia, specjalizujących się w rozwiązaniach architektonicznych z wykorzystaniem żelbetu. Dzięki niej cały kompleks dworcowy i instalacje zasilających parowozy składów kolejowych przejeżdżających przez Gliwice miały dostęp do wody.

Kształt budowli nieczynny od dziesięcioleci obiekt wyróżniają niezwykły kształt nawiązujący do metalowych cystern typu Intze I i historyzujące detale architektoniczne. Wieża jest uważana za jeden z piękniejszych przykładów rozwoju myśli technicznej i infrastruktury kolejowej początków minionego stulecia. Lata dały się konstrukcji jednak we znaki, podjęto więc działania mające uratować niszczejący obiekt. Prace są uzgodnione i odbywają się pod pieczą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach.

Jak będzie przebiegał remont wieży? Zgodnie z wytycznymi Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, prace przewidywały konserwację wskaźnika stanu wody znajdującego się na elewacji wieży, zachowanie pierwotnej kolorystyki pokrycia dachowego, nawiązanie kształtu nowej stolarki drzwiowej i okiennej do oryginalnej oraz zrekonstruowanie powierzchni elewacji tak, by nawiązywała do zachowanej powierzchni pierwotnej.

Rzecznik miasta, Łukasz Oryszczak, w odpowiedzi na nasze zapytanie o stan remontu odpowiedział:

[…] zakończono prace naprawcze ścian i kopuły (w tym układanie hydroizolacji na kopule). Zakończono także nakładanie tynku renowacyjnego na elewacji, a także montaż stolarki okiennej. Wewnątrz wymurowano ściany działowe na parterze, wykonano suche zabudowy, rozpoczęto układanie płytek podłogowych i ściennych oraz ułożono okablowanie energetyczne i strukturalne. W najbliższym czasie planowany jest montaż stolarki drzwiowej, montaż schodów wewnętrznych oraz prace wykończeniowe.

Docelowe przeznaczenie wieży nie jest jeszcze określone. Obiekt powinien być gotowy w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button